Etiket Sonuçları: Küresel Isınma

 • İnsan faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkisi var mı?

  İnsan faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkisi var mı? 04.12.2020

  En az COVID-19 salgını kadar önemli konulardan biri de iklim değişikliği. Hijyenin kritik önemde olduğu pandemi ortamında el yıkayacak su bulunmayan kurak ülkeler var. Peki iklim değişikliğine insan katkısı var mı? Yanıtını birlikte arayalım.

 • Karantinanın atmosfere etkisi beklendiği kadar olmadı

  Karantinanın atmosfere etkisi beklendiği kadar olmadı 26.11.2020

  Küresel çaptaki karantina önlemleri nedeniyle sera gazı emisyonu azaldı. Ancak beklenildiği kadar büyük bir etki yaratmadı. Atmosfer sıcaklığını yükselten sera gazları artmaya devam etti.

 • Avustralyalı sağlık kurumlarından iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı

  Avustralyalı sağlık kurumlarından iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı 16.11.2020

  Avustralya'nın önde gelen sağlık kuruluşları, Başbakan Scott Morrison'a çağrı yaptı. İklim değişikliğiyle mücadelenin, koronavirüsle mücadele kadar aciliyet taşıdığını söylediler.

 • Açık deniz rüzgar enerjisinden elektrik üretimi katlanıyor

  Açık deniz rüzgar enerjisinden elektrik üretimi katlanıyor 10.11.2020

  Güneş ve rüzgar enerjisine rağbet her geçen gün artıyor. Fosil yakıtların zararları, küresel ısınma alarmı, maliyet ve kar-zarar hesapları derken ülkeler yüzünü özellikle elektrik üretiminde bu kaynaklara çevirmiş durumda.

 • Türkiye'de mevsimler azalıyor mu?

  Türkiye'de mevsimler azalıyor mu? 24.10.2020

  Dünya genelinde etkisini gösteren küresel ısınmanın yansıması, Türkiye için de mevsim değişimini işaret ediyor. Uzmanlar, ara geçiş mevsimlerinin ortadan kalkmaya başladığını söylüyor.

 • Küresel karbon emisyonlarında beklenen düşüş oldu

  Küresel karbon emisyonlarında beklenen düşüş oldu 20.10.2020

  Atmosferde biriken karbondioksit gibi sera gazları küresel ısınmayı artırıyor, bu da iklim değişikliğini tetikliyor. Korona salgın sırasında karbon salımının düşmesi bekleniyordu, öyle de oldu. Dünya genelindeki verilere bakalım.

 • Dünya ısınıyor

  Dünya ısınıyor 12.05.2020

  2020’nin en sıcak yıl olabileceğine dair tahminlerden sonra bir kez daha hatırlatmakta fayda var; Dünya git gide ısınıyor. NASA’nın tahminlerine göre inceleyelim.

Başa Dön