Etiket Sonuçları: Türkiye Uzay Ajansı

 • Bakan Varank: Bizim bir bütçe sıkıntımız yok

  Bakan Varank: Bizim bir bütçe sıkıntımız yok 28.02.2021

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye Uzay Ajansının bütçesine ilişkin eleştirilere yanıt verdi. "Bu eleştirileri yapanlar hem devletin işleyişinden hem de bu projeler nasıl yapılıyor, bundan bihaberler. Bizim bir bütçe sıkıntımız yok" dedi.

 • Uzay programımızda hedef tüm dünyayla rekabet

  Uzay programımızda hedef tüm dünyayla rekabet
  26.02.2021

  Türkiye'nin Milli Uzay Programı açıklandıktan sonra uzaya erişimin nasıl ve nereden olacağı soruları sorulmaya başlandı. Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 'uzay limanı' ile ilgili merak edilenleri TRT Haber'de anlattı.

 • Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: 10 yılda 10 bin uzmana çıkmamız lazım

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: 10 yılda 10 bin uzmana çıkmamız lazım 21.02.2021

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı'ndaki hedeflere ulaşmada insan kaynağının önemine dikkati çekerek, "Uzay alanında 10 yıl içinde en az 10 bin uzmana çıkmamız lazım" dedi.

 • Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz 20.02.2021

  Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, "Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz' bizim sloganımız ve buna gerçekten de inanıyoruz. Biz uzayda olmak zorundayız." dedi.

 • Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türkiye'yi birinci lige çıkartacağız

  Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türkiye'yi birinci lige çıkartacağız 17.02.2021

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı kapsamındaki hedefleri hayata geçirerek Türkiye'yi uzay alanında birinci lige çıkartacaklarını söyledi.

 • Türkiye-İngiltere iş birliği yeni fırsatlar doğurabilir

  Türkiye-İngiltere iş birliği yeni fırsatlar doğurabilir 17.02.2021

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın uzay çalışmalarında İngiltere ile ortaklığa işaret etmesi yeni bir dönem başlatabilir. Uzmanlar, iki ülkenin uzay ve savunma sanayiinde birlikteliğinin 'kalıcı-sürdürülebilir' olması gerektiği görüşünde.

 • Türkiye’nin uzay yolcuğu ODTÜ'de şekillenecek

  Türkiye’nin uzay yolcuğu ODTÜ'de şekillenecek 14.02.2021

  Milli Uzay Programı kapsamındaki çalışmalar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Uzay Teknokenti’nde gerçekleştirilecek.

 • Seçilecek ‘Türk astronot’ adayları 2 yıl eğitim görecek

  Seçilecek ‘Türk astronot’ adayları 2 yıl eğitim görecek 12.02.2021

  “Milli Uzay Programı” hedefleri kapsamında, bilimsel çalışmalar için uzaya gidebilecek becerilere sahip 3 Türk vatandaşı belirlenecek ve 2 yıllık eğitim programına alınacak.

 • Milletvekillerinden astronot yerine farklı isim önerileri

  Milletvekillerinden astronot yerine farklı isim önerileri
  11.02.2021

  Türkiye uzay yolcusuna isim arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk uzay yolcusuna astronot veya kozmonot yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısına siyasetten de yanıt geldi. Milletvekilleri de isim önerilerini söyledi.

 • Türkiye'nin uzay yolcusu nasıl seçilecek?

  Türkiye'nin uzay yolcusu nasıl seçilecek? 11.02.2021

  Uzaya bir Türk vatandaşının gönderilmesine karar verilmesi büyük heyecana sebep oldu. Türkiye tarihine geçebilmek için adayların hem bilimsel altyapıya hem de fiziki ve psikolojik dayanıklılığa sahip olması gerekiyor.

 • AK Parti'den muhalefetin "Milli Uzay Programı" eleştirilerine yanıt

  AK Parti'den muhalefetin "Milli Uzay Programı" eleştirilerine yanıt
  10.02.2021

  Muhalefetin "Milli Uzay Programı" eleştirilerine AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan yanıt verdi. Turan, "CHP'li arkadaşlar 'uzaya gidip ne yapacağız' diyorlar. Muhalefetle ülkeye düşmanlık arasında çok ince bir çizgi var" dedi.

 • Astronot Faris, Milli Uzay Programı'ndan memnun

  Astronot Faris, Milli Uzay Programı'ndan memnun 10.02.2021

  Suriye'nin ilk, Arap dünyasının ikinci kozmonotu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Faris, Milli Uzay Programı'na ilişkin, "Ay'da ayağı olmayanın yeryüzünde ayağı yoktur.' Uzay çağında yaşıyoruz. 10 maddenin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum" dedi.

 • Bahçeli'den astronot kelimesi için 'Cacabey' önerisi

  Bahçeli'den astronot kelimesi için 'Cacabey' önerisi 10.02.2021

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın ardından astronot kelimesi için Gökbilimci Cacabey'in ismini önerdi.

 • Türkiye astronot yerine ne diyecek?

  Türkiye astronot yerine ne diyecek? 09.02.2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan uzaya Türk vatandaşı göndereceğini açıkladı. Türk uzay yolcusuna astronot veya kozmonot yerine Türkçe bir isim verileceğini söyledi. 83 milyonu özgün bir isim bulmaya davet etti. O çağrı sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Başa Dön