DSÖ`den dün yapılan açıklamada, omicron varyantının "zirve yapmasına" sadece "haftalar kaldığı", hükümetlerin ve diğer kurumların çabalarını "2, 3 ve 4" kez artırması gerektiği açıklandı.
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron varyantının dünyada 77 ülkede tespit edildiğini fakat bu sayının çok daha fazla olduğunu söyledi. Ghebreyesus, Omicron varyantının ortaya çıkışıyla bazı ülkelerin tüm yetişkin nüfusları için hatırlatma dozuna başlamasına ise tepki gösterdi. Hatırlatma dozunun bu varyanta karşı etkinliği konusunda kanıt olmadığının altını çizen Ghebreyesus, bu tür programların aşı eşitsizliğini artırmasından endişe duyduklarını dile getirdi.
İsviçre
İsviçre
COVID-19`un Omicron varyantının görüldüğü İsviçre`de yeni kısıtlamalar getirildi. Buna göre, ülkeye giriş yapacak olan aşılı veya aşısız herkes giriş formunu doldurmak ve test yaptırmak zorunda. Ayrıca yine aşılı ve aşısız herkes İsviçre’ye giriş yaptıktan sonraki 4`üncü günden 7`nci güne kadar yeniden bir test yaptırarak bağlı bulundukları kanton yetkililerine test sonucunu bildirmek zorunda.
Almanya
Almanya
Almanya Omicron varyantını hatırlatıcı aşıyla önlemeye çalışıyor. Ülkede yıl sonuna kadar 30 milyon hatırlatma aşısının yapılması hedefleniyor.
Almanya
Almanya
Hatırlatıcı dozu teşvik etmek için birçok eyalette 3`üncü doz aşı olanlarda COVID-19 negatif test sonucu istenmiyor. Vakalar arttığında eyaletlerin daha sert tedbirleri alma imkanı bulunuyor.
İngiltere
İngiltere
İngiltere`de parlamento, hızla yayılan Omicron varyantıyla mücadele kapsamında aşı pasaportu dahil bir dizi kısıtlamayı hayata geçirdi. Düzenleme kapsamında tiyatro ve sinema salonları gibi çoğu kapalı mekanda maske takılması ve gece kulüpleri gibi mekanlara girişlerde aşı veya test durumunu içeren belge gösterilmesi zorunlu oldu.
İngiltere
İngiltere
Aşı pasaportu, 500`den fazla kişinin bulunduğu kapalı mekanlar, 4 binden fazla kişinin bulunduğu açık alanlar ve 10 binden fazla kişinin bulunduğu herhangi bir mekan için uygulanacak. En az 2 doz aşı olanlar veya negatif test sonucu gösterebilenler bu yerlere girebilecek.
İngiltere
İngiltere
Pazartesinden itibaren evden çalışma uygulamasına yeniden geçilen ülkede, omicron varyantı vakalarının ay sonuna kadar 1 milyonu geçebileceği açıklandı. Omicron’un etkisiyle hatırlatıcı doz randevularının tüm yetişkinlere açılmasının ardından hastaneler ve aşı merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluştu.
Fransa
Fransa
Fransa’da Omicron varyantına bağlı 133 vaka tespit edildi. Ülkede varyanta ve vaka sayılarındaki artışa karşı bazı önlemleri alındı. Bugünden itibaren 5-11 yaş grubunda sağlık açısından "riskli" olarak değerlendirilen çocuklar COVID-19`a karşı aşılanabilecek. 10 Aralık`ta gece kulüpleri 1 aylığına kapatıldı.
İtalya
İtalya
Son haftalarda vakaların artış eğilimi gösterdiği İtalya’da hükümet, dün çıkardığı kanun hükmünde kararnameyle salgınla mücadele kapsamında yürürlükteki OHAL’i 31 Mart 2022`ye kadar uzattı.
İtalya
İtalya
Sağlık Bakanı Roberto Speranza, OHAL kapsamında imzaladığı ayrı bir kararnameyle, Avrupa Birliği ülkelerinden geleceklere yönelik yeni tedbirler getirdi. Buna göre, AB`den gelecek COVID-19 aşısı yaptırmış kişilere İtalya`ya yolcuklarından önce "negatif" test sonucu gösterme zorunluluğu getirildi. Yine Avrupa’dan gelecek ancak hiç aşı yaptırmamış olanlar ise "negatif" sonuçlu test zorunluluğuna ek olarak; İtalya`ya girdiği günden itibaren 5 gün karantinada kalacak.
İspanya
İspanya
Ülkede, COVID-19`un omicron varyantı ilk kez 29 Kasım`da tespit edilirken İspanya Sağlık Bakanlığının son verilerine göre bu varyantın görüldüğü 49 vaka bulunuyor. Bakanlık, bu vakalardan sadece 17`sinin Afrika`nın güneyindeki ülkelerden gelen yolcular olduğunu açıkladı.
Avusturya
Avusturya
Sağlık Bakanlığının açıkladığı son verilere göre, ülke genelinde 59 Omicron vakası tespit edildi. Avusturya Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, Omicron`un Delta`dan daha hızlı yayıldığını ancak bugüne kadar tespit edilen vakalarda hastalığın seyrinin hafif geçtiğini ifade etti. Ülkede Omicron varyantının yayılmasını önlemek için temaslı kişilere yönelik daha katı bir karantina süreci uygulanıyor.
Belçika
Belçika
Omicron varyantının ilk kez Güney Afrika`da tespit edilmesinden sonra Avrupa`daki ilk omicron kaynaklı vaka Belçika`da kayıtlara geçti. Belçika`da 26 Kasım`da omicron varyantının tespitinin ardından bu varyantın hızla yayıldığı aktarıldı.
Belçika
Belçika
14 Aralık itibarıyla günlük vakaların yüzde 3`ünün Omicron kaynaklı olduğu belirtiliyor. Bu da günlük 13 binin üzerinde vaka içinde 400 omicron vakasına tekabül ediyor.
Belçika
Belçika
Sağlık yetkilileri, Omicron`un ocak sonuna doğru deltayı geçerek ülkedeki baskın varyant olacağını tahmin ediyor. Yeni varyantın tespit edilmesinden sonra ülkede ilave önlem alınmadı. Sonbaharın gelmesiyle artan vakalara karşı kasım ayında sıkılaştırılan tedbirlere yenileri eklenmedi.
Bulgaristan
Bulgaristan
Omicron vakası tespit edilmedi. Ülkenin yeni koalisyon hükümetinin Başbakanı Kiril Petkov, salgınında yeni dalgaya karşı ekonomiyi kapatmak zorunda kalmamak için aşılama kampanyasının ön planda olacağını vurguladı.
Hollanda
Hollanda
COVID-19 nedeniyle getirilen `kısmi kapanma` 1 ay uzatıldı. Hollanda`da geçici hükümet, COVID-19 salgınında artan vaka sayıları sebebiyle yürürlüğe koyduğu 3 haftalık "kısmi kapanmanın" omicron varyantının yayılımının önüne geçebilmek için 1 ay uzatılarak 14 Ocak`a kadar yürürlükte kalacağını açıkladı.
Hollanda
Hollanda
28 Kasım’da başlayan ve 14 Ocak`a kadar uzatılan tedbirlere göre mağaza ve dükkanlar akşam saat 17.00’den itibaren kapatılacak. Kafe, restoran ve lokantalar ile süpermarketler ise 05.00 ila 20.00 saatlerinde açık kalabilecek.
Danimarka
Danimarka
Günlük vaka sayılarının 10 bin civarında seyrettiği Danimarka`da 22 Kasım`dan bu yana 3 bin 437 omicron vakası tespit edildi. Ülkede, omicronun bu hafta içinde baskın varyant olması bekleniyor. Omicronu kontrol altına almak için 40 yaş üzeri yetişkinlere 3`üncü doz aşı uygulanması kararı alındı.
Norveç
Norveç
Norveç`te son günlerde rekor sayıda vaka ve hastaneye yatış kaydedildi. Norveçli yetkililer ülkede durumun ciddi olduğunu, mevcut tedbirlerin yetersiz kalması durumunda Omicron`un gelecek üç hafta içinde günde 90 bin ila 300 bin kişiye bulaşabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Norveç
Norveç
Pazartesi 472`si başkent Oslo`da olmak üzere, 958 omicron vakası bildirildi. Ülkede restoran ve barlarda alkol servisi yapılması yasaklanırken halkın evden çalışması çağrısı yapıldı.
Macaristan
Macaristan
Macaristan’da omicron varyantı 13 Aralık’ta 2 kişide tespit edildi. Ülkede omicrona karşı herhangi bir önlem alınmadı.
Yunanistan
Yunanistan
Omicron varyantına karşı herhangi ilave tedbir alınmazken ülkede 5 Omicron varyantı tespit edildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz