TRT Çocuk, kamu yayıncılığı sorumluluğuyla dezavantajlı çocuklara ulaşmak için çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor.
Çocuklara ve ebeveynlere işaret dilini öğretmeyi hedefleyen yeni çizgi film “El Feneri” 26 Şubat’ta çocuklarla buluşacak.
Bütün çocuklara ulaşmayı hedefliyor
İçeriklerini ayrıntılı alt yazı seçeneğiyle sunan ve daha önce Türkiye’nin ilk ve tek çocuk haber programı Haberin Olsun’u işaret dili tercümesiyle birlikte ekrana getiren TRT Çocuk, dezavantajlı çocukların izleyebileceği içeriklerin çeşitliliğini artırma yönündeki çalışmalarını sürdürüyor.
“El Feneri” ile işitme engelli bireylerin iletişim aracı olan işaret dilini küçük yaşta öğrenmesi, dezavantajlı bireylerin içeriklere kolayca erişim sağlaması ve işitme engelli olmayan akranlarının ise empati yeteneğini geliştirmesi hedefleniyor.
Her bölümde birbirinden farklı kelimelerle bir çizgi film izleyen çocuklar, kelimeleri öğrenirken yeni kavramlar da kazanacak. Çocukların yanı sıra ebeveynleri de işaret diliyle tanıştırmayı hedefleyen programda, minik izleyicilerin erken ve sağlıklı dil gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor.
İşitme engelli çocukların medya yoluyla toplumla bütünleşmesine katkıda bulunmak için tasarlanan “El Feneri” 26 Şubat’tan itibaren her cumartesi 09.50’de ve her pazar 14.20’de ekrana gelecek.