Koronavirüs vaka sayıları arttıkça hastaneye başvuranlar çoğaldı. Servis yatakları ve yoğun bakımlar alarm vermeye başladı.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, artan vakalarla ilgili açıklama yaptı. Endişe veren tabloyla ilgili vatandaşları uyardı.
GÜNLÜK 70 BİNİ GÖREBİLİRİZ
"GÜNLÜK 70 BİNİ GÖREBİLİRİZ"
Şu anda 50 binlere kadar yükselen vaka sayılarının yükselebileceğine işaret etti. Tedbirlere tam anlamıyla uyulmasına dikkati çeken Tükek, vakaların günlük 60, 70 binleri görebileceğini söyledi.
Yatak doluluk oranlarıyla ilgili de konuşan Tükek, acil durumun başladığını ifade etti. Vaka sayılarının bu hızla devam etmesi halinde yer kalmayabileceği uyarısında bulundu.
İSTANBUL`DA VAKA YOĞUNLUĞU
İSTANBUL`DA VAKA YOĞUNLUĞU
İstanbul’da hastanelere ortalama günlük bin kişi başvuruyor.
İstanbul`da koronavirüs şüphesiyle başvuranların yüzde 20`nin test sonucunun pozitif çıktığını söyleyen Tükek, vakaların yarısının ağır hasta olduğuna dikkati çekiyor.
AFRİKA VARYANTI ENDİŞELENDİRİYOR
AFRİKA VARYANTI ENDİŞELENDİRİYOR
Şu anda nadir de olsa görülen Afrika varyantı da endişe yaratıyor.
İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek sözlerine şöyle devam etti:
"Bir kere görülmeye başladıktan sonra bu çok hızlı yayılabilir. Önümüzdeki günlerdeki süreci belirleyecek şey tabi bu güney Afrika mutantının bu virüs içerisindeki yeri de onu belirleyecek. Hakikaten bu mutant çoğalırsa ve yayılırsa bir yandan hastalık hızla yayılırken bir yandan da daha ağır vakalar görmeye başlayacağız"
TEDBİRLER SIKILAŞTIRILMALI
TEDBİRLER SIKILAŞTIRILMALI
Uzmanlar tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiği görüşünde.
"Şu anda henüz geç kalınmış değil yani. Şu anda tedbirleri biraz daha sıkılaştırmak gerekiyor. Önümüzdeki günler içerisinde bu sıkılaştırılırsa belki bu seviyeden biraz geri dönme mümkün olabilir"
Yükleniyor lütfen bekleyiniz