Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamada, virüsün Orta Asya’nın yanı sıra özellikle Avrupa‘da yayılma hızının endişe verici olduğu söylendi.
Öte yandan, Avrupa’da yeni vaka sayılarının yüzde 55 arttığı açıklandı. Ülkeler de art arda tedbirlerini artırmaya başladı.
Avusturya
Avusturya
Avusturya’da koronavirüs aşısı yaptırmamış ve son 6 ayda hastalığı geçirmemişler için bazı durumlar dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Kısıtlamalar yaklaşık 2 milyon kişiyi etkiliyor.
Günlük vaka sayılarının 10 binin üzerine çıktığı ülkede, özellikle sağlık sisteminin çökmesini önlemek ve aşı yaptırmayanların aşıya yönelmesini teşvik etmek amacıyla aşı yaptırmamışlara yönelik sert önlemler hayata geçirildi.
Hollanda
Hollanda
Hollanda`da 1 günde koronavirüs salgınında en yüksek vaka sayısı görüldü. Ülkede 24 saatte 19 bin 274 yeni vaka tespit edildi.
Hollanda hükümeti, vaka sayılarındaki artışı önlemek için 2 Kasım`da maske ve mesafe kuralını geri getirdi. Ancak vakalardaki artış önlenemeyince 13 Kasım`dan itibaren 3 haftalık kısmi kapanma uygulanmaya başladı.
İtalya
İtalya
İtalya’da ise Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, COVID-19 salgınında vaka sayılarındaki artış sebebiyle toplu taşımada kontrolleri sıkılaştıran yeni tedbirler getirdi.
Ülkede, taksi ve şoförlü özel taşımacılık hizmetleri artık en fazla 2 yolcu alabilecek. Taksilerde şoförlerin yanındaki koltuk ise boş bırakılacak.
Artık "Yeşil Geçiş" sertifikasının kontrolü büyük şehirlerde tren garlarında trene binilmeden önce yapılacak. Söz konusu düzenlemeyle trene ara duraklarda binen bir yolcuda COVID-19 belirtileri tespit edilmesi üzerine yetkililere treni durdurma yetkisi de verildi.
Almanya
Almanya
Almanya’da geçen hafta vaka oranları rekor kırdı. Artan vakalar yeni önlemlerin alınmasını gündeme getirdi. Aşı yaptırmayanların tren ve otobüse alınmaması, ayrıca ülke çapında iş yerlerinde hastalığı geçirmeyenlere aşı olma, negatif koronavirüs testi gösterme kurallarının uygulanması hedefleniyor.
Evden çalışmanın da teşvik edileceğinin konuşulduğu ülkede, Noel öncesinde insanların bir araya gelecek olması endişe yaratıyor. Bu nedenle kutlamaların yasaklanması da öngörülüyor. Aşılı olmayanların hasta ve yaşlı bakım evi ziyaretlerinin engellenmesi de gündemde.
Ayrıca aşısızlar için serbest hareket alanının da daralacağı konuşuluyor. Alınacak tedbirlerle, şu anda yüzde 67,5 olan aşılanma oranının artırılması hedefleniyor.
Belçika
Belçika
Belçika`da 1 Nisan 2022`den itibaren COVID-19`a karşı aşı olmayan sağlık çalışanlarının işine son verilmesi kararı alındı. Buna göre, yeni yılda 1 Ocak ile 31 Mart arasında geçiş dönemi uygulanacak.
Bu dönemde sağlık çalışanlarının çalışabilmeleri için aşı olduklarını gösteren kanıt veya son 72 saat içinde negatif sonuçlu test sunmaları gerekecek. Bunlara uymayan kişiler çalışamayacak ve geçici işsizlik maaşına başvurabilecek.
1 Nisan`dan itibaren ise tüm sağlık çalışanlarının aşı yaptırması zorunlu olacak. Aşı olmayı reddeden sağlık personelinin işine son verilecek.
Çin
Çin
Çin ise Dalian şehrindeki bir üniversitede ortaya çıkan 28 yeni vaka nedeniyle alarmda. Yetkililer bölgedeki tüm öğrencilerin "vakalarla yakın temastaki yüksek riskli kişi" sayılacağını duyurdu. 11 binden fazla üniversite öğrencisi karantinaya alındı.
Şubat 2022`de Kış Olimpiyatları`na ev sahipliği yapmaya hazırlanan başkent Pekin`de de tedbirler artırıldı. 17 Kasım`dan itibaren başkente seyahat etmek isteyen tüm yolcuların varışlarından 48 saat önce yapılmış negatif PCR testlerini bildirmeleri zorunlu kılınacak.
Ukrayna
Ukrayna
Ukrayna`da 2 doz aşı olanlara 1000 grivna yani yaklaşık 380 lira ödeme yapılacak. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, programın 19 Aralık`tan itibaren başlayacağını duyurdu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz