Türkiye`de tam kapanma tedbirleri sürüyor. Vaka sayılarında azalma görülmeye başlandı.
En çok merak konulardan biri de kapanma sonrası koronavirüs tablosunda nasıl bir seyrin söz konusu olacağı.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, tedbirlere ne kadar uyulursa vaka sayılarının da o derece düşeceği görüşünde.
VAKA SAYILARI NE KADAR DÜŞECEK?
VAKA SAYILARI NE KADAR DÜŞECEK?
Akhan, “Aslında tam kapanma ya da şu anda uygulamaya çalıştığımız hani maksimum ne kadar uygulayabilirsek o kadar iyi cevap alacağınızı düşünüyorum. İneriz aslında isterseniz 5 binlere 10 binlere kadar inebilir” diyor.
DÖRDÜNCÜ DALGA UYARISI
DÖRDÜNCÜ DALGA UYARISI
Uzmanlar, tedbirlere uyulmazsa dördüncü dalganın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Özelikle dikkat edilmesi gereken etken ise virüsün mutasyonları.
Akhan, “Dördüncü dalga tamamen baskılamadığımız sürece aslında hep var. Ve şu anda da mesela nasıl İngiliz varyantı yaşadıysak aynı şekilde Hindistan varyantı var” açıklamasını yaptı.
Türkiye`ye yakın zamanda Rus aşısı Sputnik V de gelecek. Aşılamadaki artışın salgının seyrini olumlu etkilenmesi bekleniyor.
Aşıların etkisini göstermeye başladığını söyleyen Akhan, kullanılanların hepsinin acil durum onaylarının alındığını ifade etti.
Aşılama hızının artması gerektiğine dikkati çeken Akhan, "Ne kadar çok kişiyi aşılayabilirsek bir yandan da varyantların yayılmasını ne kadar engelleyebilirsek gerçekten yaza çok daha iyi şekilde girebiliriz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz