Sağlık Bakanı Fahrettin Koca`nın paylaştığı 6- 12 Mart 2021 tarihleri arasını kapsayan vaka sayısı haritasına göre, oransal olarak en çok vakanın görüldüğü illerin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde sıkı denetim ve kontroller sürüyor.
Geçen hafta 100 bin kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32’ye gerilese de Trabzon yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alıyor.
Düşen vaka sayısına rağmen “çok yüksek riskli il” kategorisinden kurtulamayan Trabzon’daki tek “mavi” yer, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’ün de yer aldığı Çaykara ilçesi oldu.
Tedbirlere uyulmasıyla vaka sayıları azalan 13 bin 890 nüfuslu ilçede, güncel verilere göre 12 vaka ve 27 temaslı bulunuyor.
Korunma nedeni kalabalıktan uzak durmaları
Korunma nedeni kalabalıktan uzak durmaları
Yüksek kesimlerdeki ilçelerin kent merkezine oranlar daha sakin olması ve bu sayede insanların kalabalıktan uzak durması ilçenin mavi renkli kalmasında büyük bir etken olarak görülüyor.
İlçe sakinleri Çaykara’nın mavi renkte olması ile ilgili olarak, “Kent merkezinde herkes kendini sokaklara attı. Ama Çaykara gibi yerlerde insanlar zaten açık alanda bahçesine hava almak için çıkıyor. Genelde kimse ile görüşmüyorlar. Çaykara uzak olduğu için de kimse oraya gitmiyor” dedi.
İlçede “rehavet” uyarısı
İlçede “rehavet” uyarısı
İlçede vakaların düşüş eğiliminde olması sevindirici gelişme olarak görülse de, yetkililer “rehavete kapılmayın” uyarısını sürdürüyor. İlçedekilerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi isteniyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz