32 mutasyona sahip
32 mutasyona sahip
Bilim insanları "süper varyant" olarak nitelendirilen Omicron varyantının 32 mutasyona sahip olduğunu belirtiyor.
Güney Afrika`da tespit edilen Omicron varyantına Avrupa`da ilk kez Belçika`da rastlandı. Böylece görülen ülke sayısı 5`e yükseldi. Şimdiye kadar Güney Afrika`da 77, Botswana`da 4, Hong Kong`da 2, İsrail ve Belçika`da birer vaka görüldü.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de yeni varyant hakkındaki endişeler arasında özel bir toplantı yaptı. Cenevre`de yapılan toplantıda varyanta karşı alınacak önlemler görüşüldü.
Toplantının ardından, şimdiye kadar Güney Afrika`da 77, Botswana`da 4, Hong Kong`da 2, İsrail ve Belçika`da birer vakada görülen B.1.1.529 varyantına "Omicron" adının verildiği duyuruldu.
Daha bulaşıcı
"Daha bulaşıcı"
DSÖ`nün verdiği bilgilere göre, ön kanıtlar Güney Afrika varyantının diğer varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Omicron varyantı Güney Afrika`daki tüm bölgelerde artıyor.
Avrupa`da Almanya`da da görüldü
Avrupa`da Almanya`da da görüldü
Almanya Sosyal İşler Bakanı, COVID-19`un ilk kez Güney Afrika`da görülen Omicron varyantının Almanya`da da görüldüğünü duyurdu. Bu yeni varyant Avrupa`da ilk kez Belçika`da görülmüştü.
Birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılacak
Birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılacak
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, COVID-19`un yeni varyantının birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılabileceği duyurdu.
Virüsün görüldüğü bölgelerden gelenlerin katı karantina kurallarına uyması gerektiğini belirten von der Leyen, bilim insanları ve aşı üreticileri ile konuştuğunu, onların da ilgili varyantın uluslararası yayılmasını önlemek için tedbirleri desteklediklerini söyledi.
İlk yasak İngiltere`den
İlk yasak İngiltere`den
7 Afrika ülkesinin kırmızı listeye ekleneceğini ve uçuşların geçici olarak askıya alınacağını belirten İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, İngiltere yolcularının da karantinaya alınması gerektiğini söyledi.
İngiltere`nin ardından Türkiye, Fransa, İtalya, Malta, İspanya, Rusya, Bahreyn, ABD ve İsrail`den de Omicron varyantının görüldüğü bazı Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasağı getirildi.
Avrupa Birliği seyahatleri durdurdu
Avrupa Birliği seyahatleri durdurdu
Ülkelerin getirdiği yasakların ardından Avrupa Birliği 7 Afrika ülkesinden yapılacak seyahatlerin durdurulması konusunda anlaşıldığını duyurdu.
BioNTech: Veriler 2 hafta içinde gelir
BioNTech: Veriler 2 hafta içinde gelir
BioNTech, COVID-19`un Omicron olarak isimlendirilen yeni varyantının ek mutasyonlara sahip olduğundan daha önceki varyantlardan farklı olduğu belirtti.
Omicron varyantı üzerinde araştırmalara "derhal" başlandığının vurgulandığı açıklamada, "En geç iki hafta içinde laboratuvar testlerinden daha fazla veri bekliyoruz" değerlendirmesi yapıldı.
Omicron nedir?
Omicron nedir?
Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron, yeni varyantın ismi oldu. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verileceğini açıklamıştı. Artık varyantlar görüldükleri ülkelerin adıyla değil Yunan alfabesindeki "Alfa, Beta, Gamma, Delta..." gibi harflerle anılıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz