Son dönemde yurt dışından dolandırıcılık amaçlı gönderilen e-postalarda artış yaşanıyor.
Söz konusu maillerde dünyanın önde gelen ülkelerinde iş vaadi sunularak, başvuru için linke tıklanılması isteniyor.
Çok farklı vaatlerin sunulduğu e-postalarda, ABD`de kalıcı oturma ve çalışma imkanı sağlayan "yeşil kart" (Green Card) için başvurulabileceği belirtiliyor.
Dolandırıcıların gönderdiği e-postalarda yer alan konular arasında bazı uluslararası vakıfların para dağıttığı, e-postanın gönderildiği adresin sahibinin de bu şanslı kişiler arasında yer aldığı anlatılıyor.
RESMİ DUYURU SÜSÜ VERİLİYOR
RESMİ DUYURU SÜSÜ VERİLİYOR
E-postada resmi duyuru süsü verilmiş ekler de yer alıyor.
Vatandaşlara gönderilen e-postalardaki konulardan birisi de "hesabınıza para yattı" şeklinde.
Başka bir yöntemde de gönderici, kendi hesabında para olduğunu, ancak bunu çekmek için biraz paraya ihtiyaç duyduğunu, bankadaki parayı çekince yardımcı olana çok büyük meblağlar vereceğini belirtiyor.
Dolandırıcılar, kullanıcılara yurt dışındaki bir yakınında miras kaldığına, hastalık halinde olan ve çok kısa ömrü kaldığını belirten kişinin yüklü mirasını bağışlamak istediğine dair de e-postalar gönderiyor.
Siber saldırganların kullanıcıları "yüksek kazanç sağlayan yatırım" vaadiyle dolandırma girişiminde bulunduğu görülüyor.
Tüm yöntemlerde verilen vaatlerden sonra kullanıcıya e-postadaki linke tıklanılması veya para gönderilmesi isteniyor. Siber saldırganlar, linke tıklandığında kullanıcıya ait kimlik ve banka hesabı bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, son günlerde yurt dışından dolandırıcılık amaçlı e-postalarda hızlı artışın yaşandığını söyleyerek vatandaşları uyardı.
LİNKE TIKLAMAYIN
LİNKE TIKLAMAYIN
Küçük`ün önerileri şu şekilde: Vatandaşlarımızı, tüketicilerimizi bu tür e-posta mesajlarına karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Bu tür içerikler taşıyan gereksiz e-posta mesajlarına itibar edilmemesini, linklere tıklanılmamasını, para transferi yapılmamasını ve kişisel bilgiler ile özellikle banka bilgilerinin kesinlikle gönderilmemesini öneriyoruz.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz