Koronavirüs vaka sayılarındaki artış risk haritasına yansıdı. Her 100 bin kişi de 678,72 vaka sayısıyla haftalardır Samsun ilk sırada yer alıyor.
Samsun`da alınan tedbirlere ve denetimlere rağmen vaka artışları devam ediyor. Bunun nedenleri arasında aile içi ziyaretler, temaslı ve pozitif kişilerin karantina kurallarına uymamaları gösteriliyor.
VAKALAR NEDEN ARTTI?
VAKALAR NEDEN ARTTI?
Samsun`daki yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı da yüzde 70`in üzerine çıktı. Uzmanlara göre, özellikle Karadeniz Bölgesi`nde yaşanan vaka artışının ana sebebi tedbirlere yeterince dikkat edilmemesi.
Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan vatandaşlara tedbirli olması uyarısında bulundu.
Akhan, Karadeniz Bölgesi`ndeki vaka artışıyla ilgili, "Orada vaka sayısı yüksekti ve hep yüksek olmaya artmaya devam ediyor. Demek ki burada kontrolle ilgili, yapılanlarla, varyantlarla ilgili bir takım problemler olabilir. Bunların gözden geçirilip aslında buraya özel bir önleme de ihtiyaç var" diyor.
İSTANBUL`DA KORKUTAN TABLO
İSTANBUL`DA KORKUTAN TABLO
Samsun`u ise vaka yoğunluğunda ikinci sırada olan İstanbul takip ediyor.
İstanbul`da yüz binde görülen vaka sayısı 8-14 Şubat tarihlerinde 60`tı. Bu sayı 27 Mart-2 Nisan tarihlerinde 591`e yükseldi. Yani, yaklaşık 2 ayda 10 kat artış yaşandı.
İstanbul`da yoğun bakımlarda sıkışma görülebileceğini ifade eden Akhan, "İstanbul`un çok özel olarak ele alınması lazım. Çünkü İstanbul`da hem yoğun bakım yatakları, hem hastaneler çok daha fazla olmasına rağmen onlarda da sıkışma haline gelebilecek duruma geldik. O yüzden de İstanbul özellikle önlemlerin maksimum düzeyde uygulanması gereken ve varyantların da çok iyi takip edilmesi gereken bir şehir durumunda şu anda" açıklamasını yaptı.
EN AZ VAKA ŞIRNAK`TAN
EN AZ VAKA ŞIRNAK`TAN
Türkiye risk en düşük oran ise Şırnak`ta. Kentte 100 bin kişiye düşen vaka sayısı 23 virgül 43 olarak gerçekleşti.
Türkiye genelinde en düşük olmasına karşın Şırnak`ta da sayı son 15 günde 3`e katlandı. 13-19 Mart tarihleri arasında açıklanan bir önceki haritada vaka sayısı 100 bin kişiye 8,18`di.
MUTANT VİRÜS ETKİSİ
MUTANT VİRÜS ETKİSİ
Tırmanan vaka sayısında en büyük etki Sıla Akhan`a göre mutant virüsler oldu:
"Burada varyantların da çok önemli rolü var. Varyantlar bulaştırıcılığı artırınca bu kontrolün de bu kadar artışın da önüne geçilemez oldu. Bir yandan da önlemlere hat safhada dikkat etmemiz gerekiyor"
Yükleniyor lütfen bekleyiniz