Avşor çorbası
Avşor çorbası
Bitlis`te özel tandırlarda pişirilen avşor çorbası, sabahın erken saatlerinde tüketildiği için "uyku bölen" lezzet olarak biliniyor. Keçi etinden yapılan meşhur büryan kebabının yağı, suyu ve etiyle avşor çorbası yapılıyor.
Tatlı çorbası
Tatlı çorbası
Tatlı olması ve soğuk servis edilmesiyle diğer çorbalardan ayrılan çorba, Bayburt`ta asırlardır bayram ve düğünlerde ikram ediliyor. Kuşburnu suyuna, incir, kayısı, fındık ve erik parçaları, ardından da nişasta, şeker ve karanfil konularak kaynatılıyor.
Mercimek çorbası
Mercimek çorbası
Sofraların en çok tüketilen çorbasından biri. Almanya`da dünyanın en lezzetli 7 çorbası anketinde, ilk sırada mercimek çorbası yer alıyor.
Beyran çorbası
Beyran çorbası
Eskilerin "İçen hasta olmaz" dediği beyran, Gaziantep mutfağının tescilli lezzetlerinden. Kuzu etinden yapılan çorbayı üzerine dökülen baharatlar ve terayağı tamamlıyor.
Ezogelin çorbası
Ezogelin çorbası
Türkülere konu olan Ezo Gelin`in yokluk ve kıtlık zamanında yaptığı çorba, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret alarak Gaziantep adına tescillendi.
Oğmaç çorbası
Oğmaç çorbası
Kastamonu yöresine özgü bilinen çorba, Yunanistan ve Bulgaristan`da da tüketiliyor. Bazı yörelerde umaç, ovmaç adıyla bilinen bu çorba, kimi zaman yufka kimi zamansa nohut konularak servis ediliyor.
Sakala çarpan çorbası
Sakala çarpan çorbası
Çorba, Afyonkarahisar ve Amasya başta olmak üzere Anadolu`nun pek çok yöresinde sofraları süslüyor. Dul avrat çorbası, kesme çorbası, bacaklı çorba gibi adlarla da biliniyor.
Öz çorba
Öz çorba
Sadece Gaziantep yöresine ait bir çorba. UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep`e özgü lezzetlerden öz çorbaya da coğrafi işaret tescili alındı. Lezzetini buğdayın özünden alan çorbanın üzerini antep fıstıkları süslüyor.
Ayran aşı çorbası
Ayran aşı çorbası
Erzurum, Van ve Sivas yörelerine özgü bilinen çorba, hem sıcak hem de soğuk tüketilebiliyor. Nohut, buğday ve yoğurt üçlüsünden oluşan çorba, yaz aylarında tercih ediliyor.
Bamya çorbası
Bamya çorbası
Bu çorba, genellikle yemeğin başında değil ortasında ikram ediliyor. Konya`nın yöresel lezzetlerinden bamya çorbasına da coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
İşkembe çorbası
İşkembe çorbası
Sakatat severlerin bir numaralı çorbası, grip ve nezle gibi hastalıklara da şifa olarak biliniyor. İşkembe çorbası, komşu ülkelerin de vazgeçilmez lezzetleri arasında.
Tarhana çorbası
Tarhana çorbası
Anadolu, Balkanlar ve Orta Asya gibi geniş bir coğrafyada çeşitli yapım şekilleriyle görülen çorba, soğuk havaların olmazsa olmazı. Çorba, birçok ilde tescillendi.
Arabaşı çorbası
Arabaşı çorbası
Yeme şekliyle diğer çorbalardan ayrılan geleneksel lezzet, Yozgat Belediyesi tarafından Türk Standartları Enstitüsüne tescil ettirildi. Çorba, Eskişehir, Karaman, Konya, Kayseri, Kırşehir, Afyon, Nevşehir gibi illerin mutfak kültüründe bulunuyor.
Kelle paça çorbası
Kelle paça çorbası
Rumeli ve Kahramanmaraş mutfağının vazgeçilmezlerinden olan sakatat çorba, antibiyotik özelliğiyle dikkat çekiyor.
Tırşik çorbası
Tırşik çorbası
Toros Dağları`nın eteklerinde yetişen ve binbir zahmetle toplanan yılan otundan yapılan tırşik çorbası, Doğu Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.
Sıkıcık çorbası
Sıkıcık çorbası
Kütahya yöresine ait çorba, bulgur ve topalak çorbası olarak da biliniyor.
Ecevit çorbası
Ecevit çorbası
Kastamonu`nun yüzyıllardır unutulmayan çorbası, köy yumurtası, pirinç ve yoğurtla yapılıyor.
Buğday çorbası
Buğday çorbası
Sindirim sistemine yararlı olan çorba, İç Anadolu Bölgesi`nde özellikle yaz aylarında tüketiliyor.
Sorpa çorbası
Sorpa çorbası
Sorpa çorbası, Eskişehir mutfağının geleneksel yemeklerinden biri. Kuzu eti ile hazırlanan bu nefis çorba taze soğan ve yoğurtlu sosla da buluşunca lezzetine lezzet katıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz