Pendik ve Kartal sınırında kalan kıyı şeridinde deniz üzerinde oluşan kirlilik, sahilde vakit geçirenlerin dikkatini çekti.
Kıyı şeridini kaplayarak denizin rengini değiştiren atıkları fark eden vatandaşlar durumdan tedirgin olduklarını söyledi.
Neden kaynaklandığı henüz bilinmeyen kirlilik havadan da görüntülendi.
Pisliğin atık su kanalından denize ulaştığı vurgulanırken yakınlarda İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) arıtma tesisi olduğu öğrenildi.
Suyun yüzeyine bu kadar vuran bir şey çok basit bir şey olamaz
"Suyun yüzeyine bu kadar vuran bir şey çok basit bir şey olamaz"
Sahilde yürüyüş yapanlardan Aycan Erim, "Burada sürekli gemiler var ondan mı kaynaklı bir şekilde. Ben de çevre mühendisiyim. Suyun yüzeyine bu kadar vuran bir şey çok basit bir şey olamaz. Kaçak mı var deşarj mı var, incelenmesi lazım" dedi.
“Çocukların oynadığı bir yer”
“Çocukların oynadığı bir yer”
Daha önce öyle bir şey görmediğini söyleyen Erim, "Evimiz çok yakın neredeyse gün aşırı uğrarız. Hiç rastlamadık. Hem üzücü hem de tedirgin edici. Temasla bir sıkıntı yaratabilir. Çünkü sürekli balık da tutulan bir yer. Sağlık açısından o tür sıkıntılar da yaratabilir. Çocukların da oynadığı bir yer. Numune alınıp incelenmesi lazım" dedi.
Erim, çevrede martıların ve karabatakların olduğunu ve kirliliğin hayvan ölümlerine de neden olabileceğini vurguladı.
Sahilde ailesiyle vakit geçiren Durmuş Sarıpınar ise, yaşanan kirliliğin daha önceden görülmediğini söyledi.
Yoğunluğu fazla, sanki kimyasal bir atık gibi görünüyor
"Yoğunluğu fazla, sanki kimyasal bir atık gibi görünüyor"
Sarıpınar, "Büyük ihtimalle gemilerden olabilir. İncelenmesi, irdelenmesi lazım. Yoğunluğu fazla, sanki kimyasal bir atık gibi görünüyor. Likit bir malzeme olduğu izlenimi var" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz