Olgunlaşmamış cevizin kabuğu ince bir şekilde soyulup, sudan geçirilerek acısının atılıp, kireç kaymağından elde edilen suda bekletilerek, şeker ile kaynatılmasından oluşan karanfil ile aromatize edilmiş kültürel ve ekonomik değeri olan “ceviz reçeli” Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri ile tescillendi.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, ceviz reçelinin Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 10’uncu tescilli ürünü olduğunu söyledi.
Kentin 5 ürünü daha tescil yolunda
"Kentin 5 ürünü daha tescil yolunda"
Ceviz reçelinin tescilinin hayırlı olması temennisinde bulunan Çinçin, "Geleneksel yöntemlerle üretilen ceviz reçelimiz, ATSO`nun 10`uncu tescilli ürünü oldu. Aynı zamanda odamız Türkiye`deki ticaret ve borsa odaları içinde en çok ürün tescili yapan ilk 5 oda arasına girmeyi başardı. Kentin 5 ürünü daha tescil yolunda." ifadelerini kullandı.
Mutfağında 600`ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidi bulunan Hatay`da bu güne kadar toplamda 10 ürünün tescillendiğini kaydeden Çinçin, "Diğer odalar ve borsaların ve belediyelerin de bu işe yakın ilgi göstermelerini diliyoruz. Bizden sonraki nesillere bu ürünlerin yapılış tekniklerinin kayıt altına alınması çok önemli. Coğrafi tescilli ürünler artık dünya piyasasında daha rahat satılabiliyor ve daha fazla ticari gelir elde edilebiliyor. Katıldığımız gıda fuarlarında coğrafi tesciller ayrı bir öneme sahip oluyor. Bir nevi bizim mirasımız bu” diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz