Sağlık Bakanlığı 14 Şubat verilerine göre "illere göre haftalık vaka sayısı" risk haritasında vaka oranı 30,99 olan Eskişehir’de, aradan geçen 47 günde vaka sayısı yaklaşık 12 kat artarak 358,90’a çıktı. Vakalardaki artış Sağlık Bakanlığı`nın Hayat Eve Sığar uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı.
Eskişehir bir ayda maviden kırmızıya döndü
Eskişehir bir ayda "mavi"den "kırmızı"ya döndü
Kentin tamamının "düşük risk" anlamına gelen "mavi" renkle gösterildiği harita, son bir ayda artan vaka sayısının ardından yeniden kırmızıya boyandı.
Banklara güvenlik şeridi çekildi
Banklara güvenlik şeridi çekildi
Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, artan koronavirüs vakalarının ardından Hamamyolu Caddesi’nde, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerin yoğun olarak bir araya geldiği 500 metre uzunluğundaki alanda sokaktaki oturma gruplarının çevresi güvenlik şeritleri çekilerek kullanıma kapattı. Ayrıca trafiğe kapalı olan İsmet İnönü ve İki Eylül caddelerine giriş çıkışlar kısıtlanarak kontrollü olarak yapılmaya başlandı.
Filyasyon ekibi araştırdı
Filyasyon ekibi araştırdı
Eskişehir Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekiplerince inceleme yapıldı. İnsanların özellikle gün ya da doğum günü gibi etkinliklerle bir araya geldiği belirlenirken, toplanılan evlerde virüs kaparak okula giden öğrencilerin de vaka artışına neden olduğu anlaşıldı.
Bilecik ve Kütahya`da da arttı
Bilecik ve Kütahya`da da arttı
Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, nüfusu yaklaşık 220 bin olan Bilecik’te 100 bin kişide vaka oranı 227,69’den 1 hafta da 340,62’ye yükseldi. Nüfusu 580 bin olan Kütahya’da ise vaka oranı 153,12 seviyesinden 190,57’ye çıktı.
Yüz yüze eğitime ara
Yüz yüze eğitime ara
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, vakaların 47 günde yaklaşık 12 katına çıktığı Eskişehir’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararıyla yüz yüze eğitime ara verilmesi kararı alındı.
Kurul kararında, "Eğitim kurumlarının ve tüm özel öğretim kurumlarının (özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okulları ve okul öncesi eğitim kurumları hariç) 8 ve 12’nci sınıfları hariç uzaktan eğitime geçilmesine karar verildi” denildi.
Park ve bahçelere giriş kısıtlanacak
Park ve bahçelere giriş kısıtlanacak
Ayrıca kurulda, kentteki park, bahçe, tematik park, mesire alanları gibi yoğunluk oluşturan alanlara girişlerin kısıtlanmasına ve denetlenmesi de karar bağlandı.
Sosyal mesafeyi azaltan etkinlikler denetim altında
Sosyal mesafeyi azaltan etkinlikler denetim altında
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, açıklamasında "Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya, çay bahçeleri gibi yeme-içme yerlerinde gün, nişan, doğum günü gibi sosyal mesafeyi azaltıcı etkinliklerin kısıtlanmasına, hükmü gereğince izin verilmeyen etkinliklerin denetim ekiplerince yoğun olarak denetlenmesine karar verildi” dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz