Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu 200 savaş esirinin bugün mübadele edildiğini açıkladı.
Türkiye`nin ara buluculuğunda yapılan esir takası anlaşması sonucu Rusya ve Ukrayna askeri personeli ülkelerine iade edildi.
Avrupa basını, iki ülke arasındaki esir değişimini manşetlerine taşıdı.
TAKAS TÜRKİYE`NİN ARABULUCULUĞU SONRASINDA GELDİ
"TAKAS TÜRKİYE`NİN ARABULUCULUĞU SONRASINDA GELDİ"
The Guardian gazetesi, gelişmeyi "en büyük esir takası" olarak tanımladı.
Haberde, "Takas, Türkiye`nin arabuluculuğu sonrasında geldi" denildi.
BBC esir takasını, "Ukrayna`da büyük mahkum takası memnuniyetle karşılandı" başlığıyla gördü.
İngiliz The Independent, Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takasını, "İngilizler, Rusya ile mahkum takasının ardından eve döndü" başlığıyla verdi.
Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS’taki haberde, esir değişiminin Türkiye’nin ara buluculuğunda gerçekleştiği belirtildi.
Haberde, Ukrayna’nın Azov taburundan 5 komutanın savaş bitene kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Türkiye`de kalacağı bilgisine yer verildi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YARDIMCI OLDU
"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YARDIMCI OLDU"
İspanya`da yayımlanan La Vanguardia gazetesi, "Ukrayna ve Rusya, Türk ve Suudi ara buluculuğuyla en büyük tutuklu değişimini gerçekleştiriyor" manşetini kullandı.
El Pais ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mübadelenin başarılı şekilde devam etmesi için tarafların yakınlaşmasına yardımcı oldu." ifadelerine yer verdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ZELENSKİY`E VURGU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ZELENSKİY`E VURGU
Belçika`nın De Morgen gazetesi, esir takasının, "Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki kişisel anlaşmaların sonucu" olduğuna vurgu yaptı.
İsviçre`de yayımlanan Blick gazetesi de haberi "Türkiye ara buluculuk etti" başlığıyla duyurdu.
ERDOĞAN`A MİNNETTARIM
"ERDOĞAN`A MİNNETTARIM"
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye’nin arabuluculuğuyla Rusya ile yapılan esir takası sonrası ülkeye iade edilen 215 Ukraynalı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.
Takasla geri alınan taburun 5 üyesinin güvenlik amaçlı Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Azov’un 5 komutanı, Erdoğan’ın özel kontrolü altında Türkiye’de güvende tutulacak. Bunlar Sergey Volınski, Svyatoslav Palamar, Denis Prokopenko, Oleg Homenko, Denis Şlega. Bir daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım” ifadesini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz