Pergamon Krallığı`nı yöneten Attalos Hanedanı tarafından bundan 2 bin 200 yıl önce yaptırılan ve Helenistik dönem anıt mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilen Zeus Sunağı`nın Bergama Akropol`de sergilenmesi için çabalar sürüyor.
Alman mühendis Carl Humann tarafından 1868-78 yıllarında yapılan kazılar sonucu bulunan ve Berlin`e götürülen Zeus Sunağı`nın iadesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının 1991`den bu yana yürüttüğü çalışmalara yerel yönetim de dahil oluyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin ağustos ayında Asklepion Tiyatrosu`nda gerçekleştirdiği meclis toplantısında sunağın Bergama`ya getirilmesi konusunda resmi başvuru yapılması talebini içeren karar alınmıştı.
Yerinde sergilenmeli
Yerinde sergilenmeli
Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanları içinde barındıran Bergama`nın Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi`ne 2014 yılında girdiğini söyledi.
Koştu, Akropol`de inşa edilmiş Zeus Sunağı`nın Pergamon Krallığı`nın olgunluk dönemi eseri olduğunu anlatarak, "Çok önemli bir sunak. Buna benzer başka sunaklar da var ama Zeus Sunağı yekpare ve sanatsal özellikleri açısından çok değerli. 140 yıl önce buradan usulca Almanya`ya gönderildi. Bergama halkı uzun yıllardır bunu geri istiyor" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye`nin tarihi mirasının takip altında olduğunu, Almanya`dan aralarında Zeus Sunağı`nın da bulunduğu 7 tarihi eser için iade çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirmişti.
Anıtsal dinsel yapının özellikleri
Anıtsal dinsel yapının özellikleri
Zeus ve Athena`ya adanan sunağın bugün yalnızca temelleri Akropol`de bulunuyor.
Berlin`deki müzede sergilenen at nalı biçimindeki yapının yüksekliği 12 metreyi buluyor ve sunak masasına mermer beyaz merdivenlerle çıkılıyor.
Dış cephe freskleri antik Helen dünyasının Olimpos tanrıları ile devler arasındaki savaşı, iç alandaki freskler Pergamon`un kuruluş söylencesi olan Telefos söylencesini anlatan Zeus Sunağı`nın yeniden ait olduğu yere dönmesi için daha önce de "Bergamalılar Zeus Sunağı`nı istiyor" başlıklı kampanyalar başlatılmıştı.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz