NASA, 2024 yılına kadar Ay`a tekrar geri dönmeye hazırlanıyor. Ancak bu dönüş sadece Ay`a yapılacak bir ziyaretle sınırlı kalmayacak.
Bu kez amaç, Ay`da uzun vadeli bir insan varlığı oluşturmak. Ancak Ay`da yaşamak ve çalışmak için astronotların bol miktarda güce ihtiyacı var ve Ay`da elektrik şebekesi yok.
NASA nükleer fisyonu gelecekteki astronot kolonileri için en pratik güç seçeneği olarak gördü ve şimdi uzay ajansı nükleer reaktör yapımında bir sonraki adımı atıyor.
10 yıl içinde Ay`a nükleer rektör yerleştirilecek ve bu reaktörle sağlanacak enerji, gelecekteki uzay araştırmalarının anahtarı olacak.
NASA, ABD Enerji Bakanlığı (DOE) ile birlikte çalışacağı proje için reaktörlerin Ay`a nasıl taşınacağına dair fikirleri ve tasarımları da 19 Şubat`a kadar kabul edecek.
NASA`ya göre, küçük bir fisyon sistemi, birkaç hanenin elektrik taleplerini karşılamaya yeterli olacak 10 kilowatt`a kadar elektrik gücü sağlayabilir.
Ay operasyonları bağlamında, güç kullanımı, elbette, hanelerin Dünya`da ihtiyaç duyduğundan farklı olacak. Yaşam destek sistemlerini çalıştırmak, Ay gezicilerini şarj etmek ve bilim insanlarının deneyler yapmasına yardımcı olmak için kullanılacak.
NASA ve DOE raporuna göre, gelecekteki fisyon sistemlerinin en az 40 kilovat enerji üretmesi gerekecek, bu da NASA`nın 10 yıla kadar yaklaşık 30 haneye güç sağlayabileceğini söylüyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz