Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya künefelik peynirinin coğrafi işaret belgesi alan 11. ürün olduğunu açıkladı.
Çinçin, kentin diğer yöresel ürünleri için coğrafi işaret belgesi alma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Künefe daha önce tescillenmişti
Künefe daha önce tescillenmişti
Hatay`ın mutfak kültürünün çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Çinçin, Antakya künefesinin daha önce tescil edildiğini hatırlattı: "Doğu ve batı mutfaklarının buluşma yeri olan bu kadim topraklardaki, geçmişten günümüze bizlere miras kalan bu lezzetlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak için 2005 yılından bu yana coğrafi işaret sürecini yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Bu kapsamda Antakya mutfağıyla özdeşleşen en popüler ürünümüz olan Antakya künefesinin vazgeçilmezi olan Antakya künefelik peynirinin coğrafi işaret tescil belgesi alınmıştır."
Lezzetin sebebi Antakya peyniri
"Lezzetin sebebi Antakya peyniri"
Hatay dışında Antakya künefelik peynirine ulaşmakta güçlük yaşandığını belirten Çinçin, "Künefenin lezzetinin sebebi Antakya künefelik peyniridir. Diğer kentlerde de künefe yapılıyor ancak her zaman Antakya künefelik peynirine ulaşamadıkları için kaşar ya da değişik peynir cinslerini kullanmak zorunda kalıyorlar ama lezzeti bizim künefemiz gibi olmuyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz