Firma tarafından merkeze bağlı Olgunlar köyünde araştırma ve geliştirme sahası bulunan 15 hektarlık alanda, 1150 çeşit arpa, ekmeklik ve makarnalık buğday, mercimek, nohut gibi baklagil ürününün tohumları geliştiriliyor.
Geliştirilen bazı tohumlara ise "Cendere", "Perre", "Mansur", "Göksu" gibi kentin simgesi tarihi mekanların isimleri veriliyor.
Olgunlar Tohumculuk yetkilisi Murat Olgun, birçok baklagil tohumunu geliştirme çalışmaları yürüttüklerini, bunların melezleme yöntemiyle üretildiğini söyledi.
Olgun, kuraklık nedeniyle suya az ihtiyaç duyacak yüksek rekolteli ürün elde etmek için buğday ve arpada yaptıkları çalışmaların tamamlandığını dile getirdi.
İran, Irak, Ukrayna, KKTC ve Suriye gibi ülkelere tohum gönderdiklerini bildiren Olgun, "Çiftçilerin talebi doğrultusunda tohum geliştiriyoruz. Üreticiler gelip istedikleri kalite, renk, boyda ve hastalığa karşı tohumlar için başvuruyor. Bizler de atalık tohumlardan gen alarak, çeşitli boy, kalite, renkte ve kuraklık ile hastalığa karşı tohumlar geliştiriyoruz." dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas ise 13 firmanın tohum ürettiği kentin bu sektörde Türkiye`de 6. sırada olduğunu söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz