Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Doğu Akdeniz`in tarımsal sulama, içme suyu ve elektrik ihtiyacını karşılayan Seyhan, Kozan, Alaköprü, Aslantaş, ve Berke barajlarının su seviyesindeki azalma devam etti.
Adana bölgesinin en önemli su kaynaklarından olan Seyhan Baraj Gölü`nde geçen yıl kasım ayında doluluk yüzde 56, bu yılın ağustosunda ise yüzde 66 seviyelerinde iken bu yılın aynı döneminde doluluk yüzde 20`ye kadar düştü.
Geçen yıl 539 milyon, bu yılın ağustosunda ise 1 milyar 476 milyon 554 bin 819 metreküp olan su miktarı ise 298 milyon metreküpe kadar geriledi.
Kozan Barajı`nda da geçen yılın bu döneminde yüzde 40, bu yılın ağustos başında ise 35 seviyesinde olan doluluk oranı yüzde 16`ya, geçen yıl 40, bu yılın ağustosunda 65 milyon metreküp olan su miktarı ise 26 milyon metreküpe düştü.
Mersin ve çevresi ile KKTC`nin içme ve sulama su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Alaköprü Barajı`nda ise doluluk oranı geçen yıla göre yükseliş, bu yılın ağustosuna göre ise düşüş gösterdi.
Geçen yıl yüzde 54 seviyesinde olan doluluk oranı bu yıl yüzde 68`e çıkarak yükseliş, ağustosta yüzde 94 olan seviyeye göre ise düşüş gözlendi.
Osmaniye bölgesinin en önemli su kaynaklarından Aslantaş Barajı`nda da doluluk oranı düşmeye devam etti.
Geçen yılın kasımında yüzde 34, bu yılın ağustosunda ise yüzde 53 olan doluluk oranı yüzde 16`ya, ağustosta 896 milyon metreküp olan su miktarı ise 712 milyon metreküpe kadar geriledi.
Berke Barajı`nda ise doluluk oranı geçen yıl yüzde 82, geçtiğimiz ağustos ise 75 iken bu ay yüzde 43`e kadar geriledi.
Su çekilmeleri drone görüntülerine yansıdı
Su çekilmeleri drone görüntülerine yansıdı
Osmaniye ve Kahramanmaraş`ı içine alan geniş bir bölgenin içme, tarımsal sulama ve elektrik ihtiyacını karşılayan Aslantaş Barajı`ndaki su seviyesinin gerilemesi, drone ile havadan çekilen görüntülere de yansıdı.
Farklı zamanlarda bölgede havadan çekilen drone görüntüleri, Aslantaş Barajı`ndaki çekilmenin boyutlarını gözler önüne serdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz