2021’de de koronavirüs gündemi meşgul etmeye devam edecek. Ancak aşı çalışmalarında gelinen nokta ve ulaşılabilirlik, pandemi savaşında büyük bir avantaj sağlayacak. Pfizer, 2021`de 1,3 milyar aşı dozu üretmeyi bekliyor. Moderna, ise 2021`de 500 milyon ila 1 milyar doz aşı üretmeyi planlıyor. 2021’de aşı çalışmalarıyla ilgili bir adım da koruyuculuk süreleri üzerinde atılacak. Bilim dünyasında mevcut aşı çalışmalarının koruyuculuk sürelerinin bir yıl olduğuna yönelik açıklamalar var. Önümüzdeki yıl hem etkinlik kapasitesinin hem de koruma süresinin artması bekleniyor.
2020’de evlerimizde belki de hiç olmadığı kadar vakit geçirmeye başladık. İşimiz, sosyal hayatımız, hatta sporumuz evlere taşındı. 2021’de yapay zeka ev teknolojilerine daha fazla el atacak ve evler daha da akıllanacak. Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka (AI) gibi daha yeni teknolojilerin benimsenmesiyle, ev otomasyonu daha da üretken olacak. Apple, Google ve Amazon gibi sektörün önde gelen markalarına ait akıllı asistanlar, televizyondan buzdolabına, ısıtma sistemlerinden aydınlatmaya kadar yapay zeka kullanan tüm cihazlarla iletişime geçecek. 2021’in yeni teknolojilerinde hedef, hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra tasarruf hedeflerinin sağlanması olacak.
2020’de merhaba dediğimiz 5g teknolojisi 2021’de sistemlere tamamen entegre olacak ve internet hızı artacak. Ancak 5G teknolojisi sadece web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi anlamına gelmiyor. 4G, bant genişlikleri arttıkça video ve müzik platformlarının büyümesine yol açtı ve 5G de aynı şekilde daha fazla kapı açacak. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi gelişmiş teknolojilerin daha fazla erişilebilir olmasına ve daha fazla kullanılmasına imkan sağlayacak.
Evde en sevilen aktivitelerden biri de bilgisayar oyunları. Bilgisayar dünyasında artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin bir karması olan karışık gerçeklik oyunları sahneye çıkacak.
5G teknolojisinin imkanları eğlence ürünlerinin yanı sıra sağlık alanında yeni devrimler başlatacak. Örneğin, tıbbi muayeneler ve teşhisler artırılmış gerçekliklerle giderek daha fazla uzaktan yapılabilir hale gelecek.
Son yıllarda, bakım ve yardımlı yaşam sektörlerinde robotların ortaya çıktığını gördük ve bunlar, özellikle yaşlılar gibi enfeksiyona karşı en savunmasız olan toplum üyeleriyle etkileşim söz konusu olduğunda, giderek daha önemli hale gelecek. Özellikle hastanelerde ve bakım evlerinde robot teknolojilerinin kullanımı, 2021 yılında dramatik bir şekilde artacak. Otonom araç dünyasının son ürünleri piyasaya sürülürken, kargo, yemek, alışveriş teslimatlarında otonom araçlar ve dronlar daha fazla hayatımızda olacak. Sürücüsüz toplu taşıma araçları ve taksilerin tamamen otonom versiyonları 2021’de yola çıkacak.
Koronavirüsün dünya genelinde yarattığı en büyük krizlerden biri de hastanelerde yaşandı. 5G ile iş birliği yapan yapay zeka, önümüzdeki yıl hastanelerde yaşanan yoğunluğu azaltmaya yönelik adımlar atacak. Bir süredir hayatımızda olan akıllı saatler gibi giyilebilir sağlık teknolojileri nesnelerin interneti ile doktor sistemlerine entegre olacak ve sağlık verileri ile tedavi planlamaları hastaneye gitmeden gerçekleşebilecek.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz