Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle 271 milyon 900 binden fazla kişi hastalandı, 5 milyon 340 bin kişi hayatını kaybetti.
2020 yılı boyunca geliştirilen çeşitli aşılar, virüse karşı fayda sağlasa da yeni varyantlar mücadeleyi daha da zorlaştırdı.
Türkiye yeni yıla iyi haberle başladı. Çin`de geliştirilen Coronavac aşısı Türkiye`de uygulanmaya başladı.
İlk aşı Bakan Koca`ya yapıldı
İlk aşı Bakan Koca`ya yapıldı
13 Ocak 2021`de ilk koronavirüs aşısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapıldı. Daha sonra sağlık çalışanları ve riskli kategoride olanlar aşılanmaya başladı.
DSÖ ekibi salgının merkezine gitti
DSÖ ekibi salgının merkezine gitti
Dünya, virüsün kökenini tartışmaya 2021`de de devam etti. 14 Ocak 2021`de Dünya Sağlık Örgütü ekibi Çin`in Wuhan kentini ziyaret etti. 13 kişilik heyetin araştırmasından kesin bir sonuç çıkmadı.
Heyet, virüsün kaynağına yönelik çeşitli senaryoların olduğunu söyledi; en yüksek ihtimalin yarasalardan aracı bir hayvan üzerinden insanlara geçmiş olabileceği belirtildi.
DSÖ heyeti daha sonra Çin`de ikinci bir araştırma yapma talebinde bulundu ancak Çin bu talebi reddetti. Pekin, kendilerinden önce, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerde araştırma yapılması gerektiğini duyurdu.
22 Şubat 2021`de ABD`de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yarım milyonu aştı. Ülkede, ölenler için saygı duruşunda bulunuldu, kamu binalarındaki bayraklar yarıya indirildi.
 Türkiye`de tam kapanma
Türkiye`de tam kapanma
29 Nisan 2021`de, artan vakalar sonrası Türkiye`de önlemler sıkılaştırıldı.
Ülke genelinde 20 günlük tam kapanma ilan edildi. Tüm kademelerde eğitime ara verilirken, sınavlar ertelendi.
Delta varyantı endişe oluşturdu
Delta varyantı endişe oluşturdu
Alpha, Beta, Gamma`dan sonra 2021 yılında, varyantlar arasında en çok endişeye yol açan Delta varyantı oldu.
Mayıs ayında ortaya çıkan Hindistan kaynaklı virüs, tüm dünyada panik yarattı.Hızla yayılan varyant nedeniyle dünyada sıkı tedbirler devreye sokuldu, takviye aşılar uygulandı. Hindistan`da hastanelerde yatak ve oksijen yetersizliği nedeniyle birçok hasta sıra beklerken hayatını kaybetti.
Delta varyantı karşısında vakalar hızla artarken, ABD`de mayıs ayında BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş arası çocuklar için kullanımına onay verdi.
Türkiye`nin aşısı: TURKOVAC
Türkiye`nin aşısı: TURKOVAC
Haziran ayında ise Türkiye, aşı çalışmasında sona geldiğini duyurdu. Türkiye`nin koronavirüs aşısının adı TURKOVAC oldu. Aşının ilk dozu Ankara`da bir gönüllüye uygulandı.
Ağustos ayında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, 16 yaş ve üstü kişiler için Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısına tam onay verdi.
 Omicron varyantı
Omicron varyantı
27 Kasım 2021`de Dünya Sağlık Örgütü, yeni varyanta Omicron adını verdi. İlk olarak Güney Afrika`da tespit edilen Omicron varyantı 77 ülkeye yayıldı.
Delta varyantından daha bulaşıcı görülen yeni varyantın, henüz tespit edilmemiş olsa bile çoğu ülkede bulunduğu açıklandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz