TRT bünyesinde, 2017 yılında "pozitif değişime ilham olmak" sloganıyla kurulan sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen tarafından başlatılan "Gençler için Gazetecilik" projesi bu yıl eğitimlerini çevrimiçi gerçekleştiriyor.
Dün başlayan ve bugün devam eden eğitime Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nden 34 öğrenci çevrimiçi olarak katıldı. Proje kapsamında TRT’nin tecrübeli gazetecileri gönüllü olarak “A’dan Z’ye Gazetecilik”, “Hikaye Anlatımı”, “Saha Yapımcılığı” ve “Mobil Gazetecilik” gibi konularda eğitim verdi.
Bugün katılımcı öğrenciler takımlar halinde çalışarak ilk gün öğrendikleri bilgilerle kendi “insan odaklı” hikayelerini oluşturdu.
Öğrenciler tüm aşamalarda edindikleri bilgilerle kendileri çalıştı
Seçtikleri hikayeleri haber haline getiren öğrenciler tüm aşamalarda kendileri çalıştı. Öğrenciler aldıkları eğitimin ardından sahaya çıkarak çekimlerini gerçekleştirdi. Çekimlerden sonra ortaya çıkan videolar montaj aşamasının da geçilmesiyle son hallerini aldı.
Videoların eğitmenler tarafından değerlendirilmesinin ardından kazanan takım açıklanacak ve etkinliğe katılan tüm öğrencilere sertifikaları gönderilecek.
TRT World Citizen “Gençler İçin Gazetecilik” projesiyle lise öğrencilerini gazetecilik hakkında bilgilendirmeyi ve öğrencilerin bu konudaki meraklarını gidermeyi hedefliyor. “Gençler İçin Gazetecilik” eğitimi önümüzdeki hafta Azerbaycan Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencileriyle gerçekleştirilecek.