Sağlık Bakanlığı tarafından 20- 26 Mart tarihleri arasında illere göre 100 bin kişide görülen COVID-19 vaka sayısının güncel haritası paylaşıldı. Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il yine Samsun oldu. Samsun’da 13- 19 Mart tarihleri arasında 100 bin kişide 508.97 olan vaka sayısı, 586.84’e çıktı.
Kentte vaka artışıyla birlikte denetimler de sıklaştırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği talimat kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü`nden kente 209 takviye personel görevlendirildi.
Görevlendirilen ek personelle birlikte kalabalık cadde ve sokakların giriş çıkışlarında uygulanan HES kodu denetimi ara sokaklara kadar genişletildi.
Sosyal mesafe unutuldu
Sosyal mesafe unutuldu
Kentte vaka artışına ve uyarılara rağmen bazı cadde ve sokaklardaki kalabalık ise dikkat çekti. İlkadım ilçesine bağlı Mecidiye ve Çiftlik caddelerindeki kalabalıklar korkuttu. Gezip, alışveriş yapan bazı kişilerin sosyal mesafe kuralına uymadıkları görüldü.
Geldiğime pişman oldum
"Geldiğime pişman oldum"
İnsanların hep kalabalık içinde gezdiğini belirten Nuri Kuru, "Cadde çok kalabalık, kimse umursamıyor. Denetimlerle birlikte biraz daha durum düzelebilir. Genelde sahilde geziyordum ama buraya ilk kez geldim, geldiğime de pişman oldum" dedi.
Çoğu boş boş geziyor
"Çoğu boş boş geziyor"
Herkesin daha duyarlı olması gerektiğini ifade eden Neriman Avcı, “Milletimiz ne yazık ki anlayışsız, kullanılan maskeler yerlere atılıyor, maskelerini burnun altına indiriyorlar, bunların hepsi vakayı etkiliyor. İhtiyacım olmazsa ben asla dışarı çıkmam. İşin varsa hemen işini yapıp eve dönersin ama çoğu boş boş geziyor" dedi.
İnsanların rahat olması beni düşündürüyor
"İnsanların rahat olması beni düşündürüyor"
10 gün sonra ilk kez dışarı çıktığını söyleyen Nilgün Suskun, “60 yaşındayım ve kendini bilmez insanlardan dolayı biz hapis kaldık. Biz korkarken, insanların rahat olması beni düşündürüyor. Mutasyonun her türlüsü görüldü, gerçekten bu çok korkunç bir şey. Bu kadar bilinçsiz davranışı anlamıyorum” dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz