Düzensiz göçmenlerin daha iyi bir hayat kurmak için çıktıkları "umut yolculuğu" devam ediyor.
Büyük dramlara sahne olan sularda, ölüme karşı mücadele veren düzensiz göçmenler, Yunanistan unsurlarının da kötü muamelesiyle karşılaşıyor.
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ege açıklarında yasa dışı geçişlere karşı etkili bir denetim çalışması yürütüyor.
İzmir`in Çeşme ilçesi açıklarında devriye görevini yürüten Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı TGCS 902 Bot Komutanlığı ekibi, Boğazadası açıklarında can salında düzensiz göçmenlerin bulunduğu bilgisi üzerine harekete geçti.
Ekipler, 2 çocuğun da bulunduğu 15`i Filistinli, 4`ü Eritreli 19 düzensiz göçmeni ölümden kurtardı.
Hava sıcaklığının sıfırın altında 2 derece olduğu kurtarma operasyonunda ekipler, düzensiz göçmenlere termal battaniye dağıtarak soğuktan korunmalarını sağladı.
``Batmaktan çok korktuk``
``Batmaktan çok korktuk``
15 kişilik Filistinli ailenin en küçük üyeleri olan 1,5 yaşındaki Rozan Hannevi isimli kız çocuğu ile 3 yaşındaki ağabeyi Fatin Hannevi de kurtarılanlar arasında yer aldı.
İzmir`den botla denize açıldıklarını belirten Hannevi, "İzmir`den öğlen saat 12.00`de yola çıktık. Yunanistan`ın Sakız Adası`na saat 3.00`te geldik. Yunanlılar bizi karada yakaladı. Demirlerle bize, kadınlara vurdular. Telefonlarımızı, paralarımızı alıp can salıyla denize bıraktılar. Biz yüzme biliyoruz ama çocuklar vardı yanımızda. Onlar yüzme bilmiyor, can salının batmasından çok korktuk. Hollanda`ya gidip orada yeni bir hayat kurmak istiyorduk" dedi.
İslam Hannevi ise Yunan askerlerinin zulmünü unutmayacaklarını söyledi.
Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz