Rize’de deniz suyundan kaynaklı korozyon nedeniyle risk taşıyan binalar, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yenileri yapılmak üzere yıkılıyor.
Yıkım çalışmalarını merak eden Rizeliler ise her gün inşaat alanının hemen önündeki Tuzcuoğlu Memişağa Parkı’nda toplanıyor.
Yıkımı gerçekleştirilen yapıların sağlam olmadıkları yıkım anında görülürken, kent sakinleri yıkılan binalarda anılarının olduğuna dikkat çekti.
“Oturacak yer yok, ayakta izliyoruz”
“Oturacak yer yok, ayakta izliyoruz”
Koronavirüs tedbirleri kapsamında işletmelerin kapalı olması nedeniyle oturacak bir yer bulamayan Rizeliler, ayakta durarak yıkım işlemlerini izliyor.
Yıkım çalışmalarını izleyen bir kişi, “Yıkıyorlar burayı. Yıkıp yenisini yapacaklar. Yıkılması gerekiyordu bu binaların. Makineyi değdikleri anda bina yıkılıyor. Biz de geldik izliyoruz. Boş adam ne yapacak, oturacak yer yok, ayakta izliyoruz” dedi.
Sosyal mesafeye de dikkat ediyorlar
Sosyal mesafeye de dikkat ediyorlar
Kent sakinleri yıkım çalışmalarını izlerken zaman zaman ihlal etseler de genel olarak sosyal mesafe kuralına dikkat ediyor.
“10 yıl önce yıkılması gerekiyordu”
“10 yıl önce yıkılması gerekiyordu”
Kentteki çarpık yapılaşmaya dikkat çeken vatandaşlar, bu binaların olası bir depremde yıkılma ihtimallerinin olduğunu vurguladı. Rizeliler, kentsel dönüşüm kapsamında yürütülen çalışmalardan memnun olduklarını söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz