Enderus Teknoloji Genel Müdürü Eyüp Anlaş, 2017 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri için orta kalibre namlu ve silah üretimi için Ar-Ge çalışması başlattıklarını söyledi.
Türkiye`de üretimi olmayan ya da yurt dışı lisansıyla üretilen, zaman zaman ambargoya konu olan ürünlerin yerli imkanlarla Türkiye`de üretilmesine odaklandıklarını anlatan Anlaş, bu kapsamda önemi ve kullanımı giderek artan orta kalibre toplar ile ülkedeki ihtiyaç doğrultusunda çeşitli çaplarda namlu üretimine yoğunlaştıklarını ifade etti.
Kendini kanıtlamış gaz tepmeli döner tamburalı çalışma mekanizmasına sahip 20 milimetre otomatik Enderus T-20 topunu geliştirdiklerini dile getiren Anlaş, değişken taktik ihtiyaçları karşılayabilecek geniş mühimmat gamı ile 1500 atım/dakikaya kadar ulaşabilen ayarlanabilir atış hızlarında temel atışlı testlerini tamamladıkları bildirdi. Anlaş, üstün dağılım ve top/namlu ömrü performansı ile bu topun 25, 30, 35, 40 milimetre çaplarda diğer orta kalibre toplarını kapsayan bir aile şeklinde üretimi konusunda çalışmalara devam ettikleri bilgisini verdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz