Van`da, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) düzenlediği "Dünya Turnuvası" adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında Van Gölü`nün uzaydan çekilen fotoğrafının birinci seçilmesinin sevinci yaşanıyor.
Edremit ilçesindeki Van Gölü kıyılarına gelen Vanlılar, Astronot Kate Rubins`in 12 Eylül 2016`da çektiği fotoğrafın birinci seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Van’ın tanıtımına büyük katkı sunan Rubins’i kentte ağırlamak için de hazırlıklara başlandı.
Van Valisi`nden Rubisns`e kahvaltı daveti
Van Valisi`nden Rubisns`e kahvaltı daveti
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez Rubins`i kente davet etti. Bilmez, "Astronot Rubins artık bölgemizin tanıtım elçisi oldu, biz kendisini Van kahvaltısına davet ediyoruz. Van halkı ile birlikte inşallah Van Gölü`nün kenarında kendisi ile kahvaltı yapmak istiyoruz" dedi.
Van kedisi hazırlandı
Van kedisi hazırlandı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Rubins için kendisine çok güzel bir kedi ayırdıklarını belirtti. YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise "Van’a geldiği zaman kendisine bu kediyi hediye edeceğiz. Kedi alınana kadar bakımlarını özenle yapacağız. Bugün gelen ziyaretçiler tarafından da büyük ilgi gördü" diye konuştu" diye konuştu.
Bölgemize turist akını bekliyoruz
"Bölgemize turist akını bekliyoruz"
Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, bölgenin en büyük değerlerinden Van Gölü`nün, fotoğraf yarışmasının sonuçlanmasıyla dünya gündeminde de ilgi gördüğünü söyledi.
Yarışma sayesinde Van Gölü`nün tüm dünyaya tanıtıldığını belirten Özel, şunları söyledi: "Bu süreçte tüm Türkiye tek yürek oldu. Vatandaşlarımız sosyal medyada sevinçlerini dile getiriyor. Van Gölü hem Türkiye`nin hem de dünyanın markası olacak. Bu tanıtımla ülkemize ve bölgemize turist akını bekliyoruz"
Van Gölü bu değeri hak ediyordu
"Van Gölü bu değeri hak ediyordu"
Kent sakinlerinden Kutbettin Demir ise yarışmada Van Gölü fotoğrafını birinciliğe taşımak için tüm kesimlerin bir araya geldiğini aktardı. Yarışmanın sonucunun açıklamasını büyük bir heyecanla beklediklerini ifade eden Demir, "Van Gölü fotoğrafının birinci olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bir araya gelince, birlik olunca nelerin yapılabileceğini gösterdik. Van Gölü bu değeri, bu birinciliği hak ediyordu. Van Gölü`nü turizme kazandırmak, hak ettiği değeri görmesini sağlamak için elimizden gelen mücadeleyi göstermemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz