Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye`nin ise en büyük gölü olan Van Gölü`nde yağışların azalması ile birlikte çekilme yaşandı.
Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Van Gölü suyunun çekilmesiyle birlikte gölün derinliklerindeki mikrobiyalitler de gün yüzüne çıkmaya başladı.
Yeni mikrobiyalit alanlarında incelemelerde bulunan Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Van Gölü’nün bu kadar çekildiğine ilk defa şahit olduğunu söyledi.
Gürsoy, “Tatlı suyun çıktığı yerlerde kalsiyumla, sodayla birleşip bu peri bacaları, sarkıt, dikitler oluşuyor. Biz buna Van Gölü Mercanları diyoruz. Tabi suyun altında çok daha güzel gözüküyorlar" dedi.
Güneş ışığı ve çevresel etkiler gün yüzüne çıkan mikrobiyalitler için tehdit oluşturuyor.
“Yeni mikrobiyalitlerin koruma altına alınması gerekiyor”
“Yeni mikrobiyalitlerin koruma altına alınması gerekiyor”
Adilcevaz Kültür, Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Cumali Birol ise mikrobiyalitlerin koruma altına alınması gerektiğini belirterek, “Gölün çekilmesi sonucunda mikrobiyalitler Adilcevaz sahillerinde daha çok çıktı. Tatlı su çıkışını, mikrobiyalitlerin nasıl oluştuğunu az da olsa burada görebiliyoruz. Buranın koruma altına alınması gerektiğini düşünüyoruz. Dernek üyeleri olarak hemen hemen her hafta buraya geliyoruz. Bu mikrobiyalitlere zarar verilmemesi noktasında insanları uyarıyoruz. Mikrobiyalitlere basılmaması noktasında buranın koruma altına alınması gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah gölümüz artık çekilmez ve mikrobiyalitler de hayat bulur” diye konuştu.
Göldeki çekilme ile Edremit ve Erciş kıyılarında da benzer görüntüler oluştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz