BioNTech`in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci için Berlin`deki Bellevue Sarayı`nda ödül töreni düzenlendi.
Koronavirüse karşı ilk aşıyı geliştiren Türk bilim insanlarına, Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan "Yıldızlı Liyakat Nişanı" verildi.
Törene Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı.
Steinmeier, iki bilim insanının çabaları sayesinde insanlığa büyük bir hizmette bulunduklarını söyledi. Çiftin kansere karşı çalışmalarda sağladıkları başarılara da dikkat çekti.
Türeci ve Şahin, Liyakat Nişanı`na layık görülmelerinin "büyük bir onur" olduğunu ifade etti.
COVID-19’a karşı aşının geliştirmesine katkısı olanlara teşekkür eden Türeci, "Dünya ile virüs arasındaki yarışta bizim nihai hedefimiz etkili ve uyumlu bir aşı geliştirmekti" dedi.
11 ayda bir aşıyı geliştirmeyi başardıklarını anlatan Türeci, sadece hastalığa karşı değil, enfeksiyona karşı da koruyan COVID-19 aşısı geliştirdiklerini, bu yönde emarelerin olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Uğur Şahin de liyakat nişanını, geçen yılın başarılarının toplu bir takdiri ve onuru olarak gördüğünü vurgulayarak, ekibine ve uluslararası ortaklarına teşekkür etti.
Şahin, "Kontrol edilmesi daha zor olan bir virüs türünün neden olduğu salgının üçüncü dalgasının içindeyiz. Aşımızın yeni virüs türüne karşı etkili olduğunu biliyoruz. Güçlerimizi birleştirerek üçüncü dalganın bizim moralimizi bozmasına izin vermemeliyiz. Çünkü neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunu birlikte yaparsak başarılı oluruz" dedi.
Şahin, aşı isteyen herkese yaz sonunda bir aşıyı alabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını, bunun tüm aşı geliştirenlerle birlikte gerçekleştirilebileceğinden emin olduğunu vurguladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz