Çiğ köfte
Çiğ köfte
Şanlıurfa yöresine ait çiğ köfte et ile yoğuruluyor. Adıyaman yöresine ait çiğ köfte ise etsiz yoğuruluyor. Şanlıurfa çiğ 2008 yılında tescil edilirken, Adıyaman çiğ köftesi 2018 yılında tescil edildi.
İnegöl köfte
İnegöl köfte
Yolu Bursa`ya düşenlerin hemen her sokakta bulabileceği bu köftenin lezzeti kimine göre etinden geliyor. Et, 18 saat dinlendirildikten sonra pişiriliyor. İnegöl köfte, 2006`da Türk Patent Enstitüsü`nden coğrafi işaret tescili aldı.
Islama köfte
Islama köfte
Kemik suyuna batırılan ekmekle sunulan ıslama köfte, Sakarya denilince akla gelen lezzetlerin başında yer alıyor. Adapazarı ıslama köftesi, 2012 yılında tescil edildi.
Tire köftesi
Tire köftesi
İzmir`in Tire ilçesine özgü "Tire şiş köfte" için bu sene Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi. Üzerine domates sosu ve maydanoz eklenen bu köfte, tereyağı ile servis ediliyor.
Sivas köfte
Sivas köfte
2010 yılında tescillenen Sivas köftesi, üretiminde kullanılan etle diğer köftelerden ayrılıyor. Köfte hazırlanırken tuzdan başka katkı maddesi kullanılmıyor.
Çullama köfte
Çullama köfte
Afyonkarahisar`ın eşsiz lezzeti çullama köfteye, Türk Patent ve Marka Kurumunca bu yıl coğrafi işaret tescil belgesi verildi. Kıyma ve bulgurla hazırlanan köfte, baharatlarla yoğruluyor ve kızartılarak servis ediliyor.
Akçabat köfte
Akçabat köfte
1930lu yıllarda Trabzon`da Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılan köfte, öküz ile dana etlerine ilave edilen ekmek ve sarımsakla yapılıyor. 2009 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Akçaabat yöresine ait olduğu tespit edilerek, coğrafi işaret tescili verildi.
Harput köfte
Harput köfte
Kullanılan malzeme ve hazırlanışı itibarıyla içli köfte ile farklılık gösteren tescilli Harput köfte, Elazığ mutfağında hazırlanan yemeklerin baş tacı.
Tekirdağ köftesi
Tekirdağ köftesi
Meşhur köftenin doğal ortamda yetişen hayvanların etlerinin, maharetli ustalar tarafından özenle seçilerek en doğal ve en sağlıklı haliyle hazırlanıyor. Tekirdağ köftesine Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesi verildi.
Çerkezmüsellim köftesi
Çerkezmüsellim köftesi
Trakya`da yetişen ve bir yaşını geçmemiş danaların etiyle hazırlanan köfte, bölgenin gözde lezzetlerinden biri haline geldi. Yurt dışında da rağbet gören köfte, bölgenin tescilli lezzetlerinden biri.
Salihli odun köftesi
Salihli odun köftesi
Kuzu etiyle yapılan köfte, odun ateşinde piştikten sonra şişle servis ediliyor. Manisa`ya özgü tescilli köfte, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edildi.
Abdigör köfte
Abdigör köfte
Abdigör köftesi, Anadolu`nun bilinen en eski ve lezzetli yemeklerinden biri. Yaklaşık 400 yıl önce midesindeki rahatsızlık nedeniyle et yemekleri yiyemeyen Doğubayazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa için arayışa giren dönemin aşçılarının yaptığı Abdigör köftesi günümüzde de severek tüketiliyor. Ağrı Abdigör Köftesinin ülkemizde sıklıkla yapılan diğer köftelerden farkı içeriğinde kullanılan sinirleri alınmış etin macun haline gelene kadar “sal” olarak adlandırılan taş tezgahlarda saatlerce dövülmesi. Köftenin ismi ve tarifi tescillendi.
İçli köfte
İçli köfte
Mardin`in tescilli ürünlerinden olan içli köftenin yapımı için, iç harcında kıyma dışında ise bulgur kullanılıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz