“İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.”
“İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.”
Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleri Türk havacılığının gelişmesi ve ilerlemesi için adeta pusula görevi gördü.
20 Temmuz 1974 tarihinde, Kıbrıs`ta Türklerin yaşadığı zulmü ortadan kaldırmak için Türk Silahlı Kuvvetleri`nin başlattığı havadan ve denizden yapılan çıkarmalar, Türk askerinin gücünü bir kez daha gözler önüne sermişti.
Barış Harekatı’nda, Kıbrıs semalarında yağmur taneleri gibi gökyüzünden süzülen paraşütçü komandolar, Kıbrıs halkına umut olmuştu.
Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde bulunan Paraşüt Kurulu, görevlerini titizlikle yerine getirmeye devam ediyor.
TRT Haber paraşütçü komandoların eğitim ve gösteri uçuşuna tanıklık etti.
Paraşütçü komandolar, askeri ve serbest paraşüt atlayışları gerçekleştiriyor.
Helikopter, uçak ve sıcak hava balonundan 30 bin feet yükseklikten tam teçhizatlı ve silahlı olarak atlayabilen paraşütçü komandoların eğitiminde yeni teknolojiler de kullanılıyor.
30.000 feetten tam teçhizatlı atlayış
30.000 feetten tam teçhizatlı atlayış
Binbaşı Aydın Bacak, “Yaptığımız işte en önemli yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir’ sözleridir” diyerek, komandoların binden fazla atlayış tecrübesine sahip olduğuna dikkat çekti.
Binbaşı Bacak hedeflerini ise şöyle sıraladı: “Önümüzdeki dönemde Dikey Rüzgar tünelimizin tamamlanmasıyla birlikte gücümüze güç katacağız. Aynı zamanda tandem gibi yeni paraşüt sistemlerini birliğimize katarak imkan ve kabiliyetimizi artıracağız.”
Yükleniyor lütfen bekleyiniz