3 OCAK
3 OCAK
Kırmızı kategoride aranan, YPG/PKK`nın sözde istihbarat sorumlusu ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan`ın dayısının oğlu Metin Arslan, MİT`in Irak`ın kuzeyindeki nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi.
8 OCAK
8 OCAK
Rus doğal gazını Türkiye`ye ve Türkiye üzerinden Avrupa`ya nakledecek TürkAkım doğalgaz boru hattı açıldı.
16 OCAK
16 OCAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl içerisinde Oruç Reis`in sismik çalışmalara başlayacağını duyurdu.
17 OCAK
17 OCAK
Eski başbakanlardan Bülent Ecevit`in eşi, Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden Rahşan Ecevit, 97 yaşında hayatını kaybetti.
20 OCAK
20 OCAK
TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca vefat etti.
24 OCAK
24 OCAK
Elazığ`da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde Elazığ ve Malatya`da 41 kişi hayatını kaybetti.
30 OCAK
30 OCAK
İçişleri Bakanlığınca, Şırnak`ta 780 jandarma, polis ve güvenlik korucusunun katılımıyla "Kapan-5 Gabar Operasyonu" başlatıldı.
31 OCAK
31 OCAK
Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Koca başkanlığında ilk kez toplandı.
4 ŞUBAT
4 ŞUBAT
Van`ın Bahçesaray ilçesinde minibüsün üzerine çığ düşmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti. Bir gün sonra çığ altındakileri arayan ekiplerin üzerine de çığ düştü. Her iki olayda 11 jandarma personeli, 9 güvenlik korucusu ve 2 itfaiye personeli olmak üzere 42 kişi hayatını kaybetti, 84 kişi yaralandı.
5 ŞUBAT
5 ŞUBAT
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı`nda Pegasus Hava Yollarına ait bir uçak pistten çıktı. 183 kişinin bulunduğunu uçakta 3 kişi yaşamını yitirdi.
10 ŞUBAT
10 ŞUBAT
İdlib`de rejim güçlerinin yoğun topçu atışı sonucu 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı. Saldırı üzerine verilen karşılıkla 115 rejim hedefi ateş altına alındı, 101 rejim unsuru etkisiz hale getirildi.
12 ŞUBAT
12 ŞUBAT
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020`yi "Patara Yılı" ilan etti.
20 ŞUBAT
20 ŞUBAT
Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi`nin açılışı yapıldı.
23 ŞUBAT
23 ŞUBAT
Merkez üssü İran`ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki deprem Van ve çevre illerde can ve mal kaybına neden oldu. Depremde 10 kişi hayatını kaybetti, 68 kişi de yaralandı.
1 MART
1 MART
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 27 Şubat`ta Suriye`nin İdlib kentinde 33 Türk askerinin şehit edildiği saldırı sonrası başlatılan harekatın adının "Bahar Kalkanı" olduğunu açıkladı.
11 MART
11 MART
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye`de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı.
16 MART
16 MART
Koronavirüs önlemleri kapsamında, camilerde cemaatle namaz kılınmasına ara verildi. Kur`an kurslarındaki eğitimler durduruldu. Kütüphaneler geçici olarak kapatıldı. Özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüpleri, yeni bir açıklamaya kadar tatil edildi.
17 MART
17 MART
Türkiye, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşları durdurdu. Uçuş yasağı uygulanan ülke sayısı 20`ye yükseldi.
18 MART
18 MART
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının etkilerini azaltmak amacıyla devreye alınacak 100 milyar liralık kaynak içeren "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini açıkladı. En düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltildi.
22 MART
22 MART
65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları kısıtlandı. Tüm lokanta, restoran, pastane ve benzeri iş yerlerinin sadece "paket servis" ve "gel-al" benzeri şeklinde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet vermesi kararlaştırıldı.
23 MART
23 MART
TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden yapılacak "uzaktan eğitim", Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk`un verdiği ilk dersle başladı.
24 MART
24 MART
Kısa Çalışma Ödeneği`ne elektronik ortam üzerinden başvurular başladı.
7 NİSAN
7 NİSAN
"İmmün plazma" tedavisi için ilk gönüllü plazma bağışçısı, koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir oldu.
10 NİSAN
10 NİSAN
COVID-19`la mücadele kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak`ta sokağa çıkma kısıtlamasına gidileceği açıklandı.
18 NİSAN
18 NİSAN
"Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması hayata geçirildi.
22 NİSAN
22 NİSAN
Başlatılan tahliye operasyonu kapsamında, 73 ülkeden 26 bine yakın vatandaş ramazanı ülkelerinde geçirebilmek için başvuru yaptı.
23 NİSAN
23 NİSAN
Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı evlerde kutlandı. Vatandaşlar, saat 21.00`i gösterdiğinde çocuklarıyla balkon ve pencerelerden İstiklal Marşı`nı coşkuyla seslendirdi.
10 MAYIS
10 MAYIS
65 yaş ve üzeri vatandaşlar 50 günlük aranın ardından dışarı çıktı.
13 MAYIS
13 MAYIS
Sokağa çıkmaları 4 Nisan`dan bu yana kısıtlanan 14 yaş ve altı çocuklar sokağa çıktı.
14 MAYIS
14 MAYIS
Van`ın Özalp ilçesinde karantinaya alınan mahalleye yardım götüren Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerini taşıyan araca uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda belediye çalışanı Yıldırım Demir ile Kinyaz Karalıoğlu olay yerinde hayatını kaybetti, belediye çalışanı Taner Temizel de yaralandı.
20 MAYIS
20 MAYIS
Türkiye`de günlük vaka sayısı 1000`in altına geriledi.
21 MAYIS
21 MAYIS
İlk etabı 20 Nisan`da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, tam kapasiteyle hizmete girdi.
23 MAYIS
23 MAYIS
81 ilde arife günü ve Ramazan Bayramı`nı kapsayan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı.
27 MAYIS
27 MAYIS
Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan, ismi "yassı", namı "yaslı" ada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası törenle açıldı.
29 MAYIS
29 MAYIS
İstanbul`da, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi hizmete açıldı. Yapımı 45 günde tamamlanan hastane, özellikle salgın ve afetlerde kullanılmak üzere inşa edildi. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ise 31 Mayıs’ta açıldı.
1 HAZİRAN
1 HAZİRAN
Koronavirüsle mücadele kapsamında "Yeni Normal" süreci başladı. Şehirlerarası seyahat sınırlaması tamamıyla kaldırıldı. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı açıldı. Restoran, kafe ve pastane gibi işletmeler ile müze ören yerleri, plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde faaliyete geçti.
1 HAZİRAN
1 HAZİRAN
Türk oyun firması Peak, şirket hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga firmasına devretti.
8 HAZİRAN
8 HAZİRAN
Van`ın Çatak ilçesinde PKK`lı teröristlerin yol çalışması yapan firmanın sivil servis aracına yönelik saldırısında 2 işçi şehit oldu, 8 işçi yaralandı.
9 HAZİRAN
9 HAZİRAN
Oyuncu Ayşegül Atik, İstanbul`da kanser tedavisi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybetti.
15 HAZİRAN
15 HAZİRAN
Irak`ın kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk`taki terör yuvalarına yönelik "Pençe-Kartal Operasyonu" başlatıldı. 17 Haziran`da ise Irak`ın kuzeyindeki Haftanin bölgesine yönelik "Pençe-Kaplan Operasyonu" başlatıldı.
20 HAZİRAN
20 HAZİRAN
Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav yapıldı. Sınav nedeniyle 09.00-15.00 saatleri arasında vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı. 27-28 Haziran`da uygulanan YKS`de de aynı önlemler alındı.
22 HAZİRAN
22 HAZİRAN
Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, video konferans yöntemiyle düzenlenen törenle göreve başladı.
24 HAZİRAN
24 HAZİRAN
Camilerde maske ve mesafe kurallarına uyularak tüm vakit namazları cemaatle kılınmaya başladı.
30 HAZİRAN
30 HAZİRAN
Uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından "Bataklık" başlatıldı.
3 TEMMUZ
3 TEMMUZ
Sakarya`nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi, 7 kişi hayatını kaybetti.
15 TEMMUZ
15 TEMMUZ
İletişim Başkanlığı, FETÖ`nün darbe girişimine karşı elde edilen demokrasi zaferinin 4. yılına özel "ışık gösterisi" hazırladı.
16 TEMMUZ
16 TEMMUZ
Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı insanlı keşif uçağı Van`daki Artos Dağı`na çarparak kırıma uğradı, 7 emniyet personeli şehit oldu.
21 TEMMUZ
21 TEMMUZ
27 yaşındaki Pınar Gültekin`in cansız bedeni, ormanlık alanda bir varilin içerisinde toprağa gömülü halde bulundu. Suçunu itiraf eden Cemal Metin Avcı tutuklandı.
24 TEMMUZ
24 TEMMUZ
Danıştay 10. Dairesi, 10 Temmuz`da yaptığı açıklama ile Ayasofya`nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl sonra ibadete açıldı.
12 AĞUSTOS
12 AĞUSTOS
İçişleri Bakanlığınca Hatay`da 1448 personelin katılımıyla "Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu" başlatıldı.
21 AĞUSTOS
21 AĞUSTOS
Türkiye, tarihindeki en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz`de yaptı. Müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. 17 Ekim`de ise rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildiği açıklandı. Sakarya sahasının Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu.
22 AĞUSTOS
22 AĞUSTOS
Giresun`da etkili olan şiddetli yağış Dereli, Doğankent ve Yağlıdere ilçeleri başta olmak üzere birçok yerleşim bölgesinde sele neden oldu. Arama kurtarma ekiplerinin günler süren çalışmaları sonucu askerlerin de aralarında bulunduğu 11 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, çok sayıda ev ve iş yeri hasar gördü.
8 EYLÜL
8 EYLÜL
Ülke genelinde meskenler hariç tüm alanlarda maske takmak zorunlu oldu.
11 EYLÜL
11 EYLÜL
COVID-19 nedeniyle evde izolasyon koşullarını ihlal edenlerin karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlaması kararlaştırıldı.
13 EYLÜL
13 EYLÜL
Suriye`nin kuzeyinde görevli Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırıda, Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman hayatını kaybetti, bir Kızılay personeli yaralandı.
21 EYLÜL
21 EYLÜL
Yüz yüze eğitime kademeli geçiş başladı.
2 EKİM
2 EKİM
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014`te Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 şüpheliden 17`si tutuklandı.
3 EKİM
3 EKİM
Yerli COVID-19 aşısında insan üzerinde deneme aşamasına geçildi.
4 EKİM
4 EKİM
Terör örgütüne yönelik icra edilen operasyonlarda 128`i eylülde olmak üzere yılbaşından 4 Ekim`e kadar 953 terörist etkisiz hale getirildi.
27 EKİM
27 EKİM
Hatay`ın İskenderun ilçesinde Karayılan Mahallesi`nde ve Akarca mahallelerinde ormanlık alanda yangın çıktı.
30 EKİM
30 EKİM
İzmir`in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Arama kurtarma çalışmalarının 6 Kasım`da sona erdiği İzmir`de, deprem nedeniyle 117 kişi hayatını kaybetti, 1032 kişi yaralandı. Enkaz altında kalanlardan 107`si kurtarıldı.
11 KASIM
11 KASIM
Bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.
15 KASIM
15 KASIM
Üsküdar`daki tarihi Vaniköy Camii`nde yangın çıktı. Yangın nedeniyle büyük çapta hasar oluştu ve cami kullanılamaz hale geldi.
17 KASIM
17 KASIM
Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretimin yıl sonuna kadar online olarak sürdürülmesine karar verildi.
23 KASIM
23 KASIM
Yunan komutan tarafından sevk ve idare edilen İrini Harekatı`nda görevli bir Alman fırkateyni, Türkiye`den Libya`ya insani yardım taşıyan gemiyi Doğu Akdeniz`de durdurdu. Gemide uluslararası hukuka aykırı bir şekilde arama yapıldı.
30 KASIM
30 KASIM
Hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 ile hafta sonları cuma akşamı 21.00`den pazartesi sabah saat 05.00`e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındı.
3 ARALIK
3 ARALIK
Dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) yeni binası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla açıldı.
5 ARALIK
5 ARALIK
İlk Milli Helikopter Motoru TEİ-TS1400`ün Teslimi ve Tasarım Merkezi Açılış Töreni düzenlendi.
10 ARALIK
10 ARALIK
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü`de Azadlık Meydanı`nda düzenlenen törene katıldı.
13 ARALIK
13 ARALIK
Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan "ana tanrıça" Kybele heykeli, yaklaşık 60 yılın ardından Türkiye`ye geri getirildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz