Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) 26 personelden oluşan ekip, geçen hafta cumartesi Bangladeş`e ulaştı, hafta başında işe başlayan ekip sahra hastanesini yeniden inşa ediyor.
AFAD Dış İlişkiler ve Uluslararası İnsani Yardım Dairesi Başkanı Salih Altınay, kamp yangınının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın talimatlarıyla Sağlık Bakanlığı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve TOKİ heyetiyle hızlı bir şekilde Cox`s Bazar bölgesine geldiklerini söyledi.
Yangın nedeniyle 1400 bambu ev kullanılamaz hale geldi
Yangın nedeniyle 1400 bambu ev kullanılamaz hale geldi
Yangında Türk sahra hastanesinin ve yaklaşık 1400 bambu evin kullanılamaz hale geldiğini kaydeden Altınay, yangın öncesinde Türk sahra hastanesinin 10 doktor ve 20 sağlık personeliyle hizmet verdiğini hatırlattı.
Altınay, barınma açısından etkilenen yerlerin inşasına en kısa sürede başlayacaklarını açıkladı.
Altınay, Kutupalong bölgesinde 800 bin Arakanlı Müslüman mültecinin bölgedeki 24 kampta çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüğünü dile getirdi.
2018`den itibaren 512 binden fazla hastaya hizmet verdi
2018`den itibaren 512 binden fazla hastaya hizmet verdi
Sahra hastanesi, yangından önce günde 1000 hastaya tıbbi hizmet sağlıyordu. Hastane, kurulduğu 2018`den bu yana toplam 512 bin 101 hastaya hizmet verdi.
Myanmar`da yürüttükleri insani yardım faaliyetlerini, 2017`den itibaren Bangladeş`e kaydırdıklarını aktaran Altınay, Türkiye`nin 4 bin 620 bambu ev ve tam teşekküllü bir sahra hastanesini hizmete sunduğunu hatırlattı.
Yangında 28 kişi hayatını kaybetmişti
Yangında 28 kişi hayatını kaybetmişti
Balukhali mülteci kampında 23 Mart`ta çıkan yangında 28 kişi ölmüş, en az 40 kişi yaralanmış, 10 bin barınak kül olmuş ve felaketten 55 bin mülteci etkilenmişti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz