Banaz ilçesinde deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikteki 91 dekar alana, Birlik Ziraat yetkilileri tarafından 2014 yılında sera kurma çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla 2016 yılında tamamlanan serada üretim aşamasına geçildi.
Hava sıcaklığının kış aylarında eksi 15 dereceye kadar düştüğü bölgede kurulu, büyük bölümü camdan oluşan sera, jeotermal kaynakla ısıtılıyor.
Seranın 70 dekarlık bölümünde 2016`dan bu yana topraksız tarım yöntemiyle yılda 3 bin 200 ton domates üretiliyor.
Kadın işçiler tarafından toplanan ve boyutlarına göre ayrılan domateslerin 1000 tonu İngiltere, Rusya ve Almanya`ya doğrudan, Ukrayna, Romanya, Slovenya, Hollanda ve Bulgaristan`a tüccarlar aracılığıyla gönderiliyor. 2 bin 200 tonu ise iç piyasada satışa sunuluyor.
İşletme Müdürü Şinasi Öncü, seranın tamamının jeotermal olarak planladığını söyledi.
Ananas ve mango denemeleri yapıyoruz
"Ananas ve mango denemeleri yapıyoruz"
Serada topraksız tarım yöntemiyle çilek üretimi de yaptıklarını anlatan Öncü, özellikle kış aylarında ürünün değerli olduğu dönemlerde üretim yapmak hedefimiz. Bunun yanında bu rakımda muz üretimi denemeleri yapıyoruz. Geçen yıl ki denememizde başarılı sonuçlar elde ettik. Şimdi ikinci denememizi yapıyoruz. Aynı zamanda ananas ve mango gibi ürünlerin de denemelerini yapıyoruz." dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz