TİKA, Başkanlığın 5 kıtada düzenlediği Erenler Sofrası programları kapsamında 137 bin gıda paketi ve 19 bin hijyen paketi dağıtıldı, 70 bin kişiye sıcak yemek verildi.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgelerle bu yılın "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" ve "Hacı Bektaş Veli Yılı" ilan edilmesiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda yürütülecek etkinlikler kapsamında bu yıl ramazan dayanışma programları da düzenlendi.
TİKA, bu doğrultuda Anadolu`nun dayanışma ruhunu dünyaya ulaştırmak amacıyla, "Erenler Sofrası" adı altında birleştirdiği ramazan programları çerçevesinde 82 ülkede yaklaşık 1 milyon kişiye ramazan paketi ulaştırdı.
Adını, Türkiye sınırlarını da aşan geniş bir coğrafyanın kültürel mimarları ve Anadolu`nun kalbi olarak görülen erenlerden alan "Erenler Sofrası" programıyla, Türkiye`nin yardım elinin, erenlerden miras kalan dünya anlayışı içinde dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin ihtiyaç sahiplerine ulaşması hedeflendi.
TİKA, bu ramazan programları aracılığıyla mübarek ayın bereketini yüz binlerce aileyle paylaşırken, bir yandan da tanıtım faaliyetleriyle, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran`ın birlik, beraberlik ve dayanışma öğütlerini dünyanın dört bir yanındaki insanlara iletti.
Erenler Sofrası Balkanlar`da ihtiyaç sahiplerine ulaştı
"Erenler Sofrası" Balkanlar`da ihtiyaç sahiplerine ulaştı
Erenler Sofrası programı kapsamında, Bosna Hersek`in çeşitli bölgelerinden bin ihtiyaç sahibi aileye ramazan paketi dağıtıldı.
Sırbistan`ın başkenti Belgrad ve Sancak bölgesi başta olmak üzere 2 bin aileye de gıda paketi ulaştırıldı, evinden çıkamayan bin yaşlı ve engelliye de hazır sıcak yemek götürüldü.
Kuzey Makedonya`da ise Üsküp başta olmak üzere Kalkandelen, Gostivar, Kırçova, Manastır ve Ohri`de aralarında soydaşların da bulunduğu 3 bin aileye gıda paketi dağıtıldı.
Arnavutluk’ta yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle zor durumda olan 3 bin 500 aileye gıda dağıtılırken, ramazan için hazırlanan sıcak yemekler Tiran, Elbasan, Kavaje ve Kruja şehirlerindeki 2 bin 800 kişiyle paylaşıldı. Kosova`da da ihtiyaç sahibi ailelere 1700 gıda ve 600 hijyen paketi ulaştırıldı. Karadağ`ın 13 şehrinde de 2 bin aileye ramazan paketi dağıtıldı.
Moldova`nın başkenti Kişinev`de, Gagavuz Özerk Yeri`nde ve Belts`te de 4 bin aileye ulaşıldı. Ukrayna`da başkent Kiev ile Vinnitsya, Lviv, Jitomir, Odesa, Herson, Novoalekseevka ve Çaplinka`daki 1500 aileye, Hırvatistan`da da 1700 aileye ramazan paketi dağıtıldı.
Romanya`da Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dobruca bölgesi ile başkent Bükreş`te salgın nedeniyle zorluk yaşayan 2 bin aileye gıda paketi ulaştırıldı. Macaristan`ın farklı şehirlerinde evsizlere hizmet sunan sosyal yardım merkezlerine de gıda ve hijyen paketleri ulaştırıldı. TİKA`nın hazırladığı ramazan paketleri Litvanya`da Karay Türkleri ve Tatar ailelerine, İspanya`nın Endülüs bölgesinde de ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz