Bosna Hersek`teki en önemli Osmanlı eserlerinden Mostar Köprüsü`nün Hırvat birliklerinin yoğun top atışları sonucu 9 Kasım 1993`te yıkılmasının üzerinden 28 yıl geçti.
Mimar Hayreddin tarafından 1566`da inşa edilen tarihi köprü üzerindeki anma töreni, 28 yıl önce bugün köprünün yıkıldığı saat olan 10.16`da sirenlerin çalmasıyla başladı.
Törene katılanlar, Mostar Köprüsü üzerinden zümrüt yeşili rengiyle bilinen Neretva Nehri`ne karanfil bıraktı, sembolik olarak köprüden "sessiz atlayış" da yapıldı.
"Mostari" Atlama Kulübü Başkanı Lorens Listo, 9 Kasım`ın oldukça hüzünlü bir gün olduğunu ifade ederek "Mostar o gün en büyük değerini kaybetti. Yaşananları hiçbir zaman unutmamalıyız. Köprü yeniden inşa edildiğinde dünyanın en mutlu insanıydım." dedi.
Kültürleri birleştiren Mostar Köprüsü
Kültürleri birleştiren Mostar Köprüsü
Mimar Sinan`ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566`da inşa edilen Mostar Köprüsü, kente adını vermesinin yanı sıra asırlardır farklı kültür ve medeniyetleri birleştirme görevi üstleniyor.
Şehrin Boşnak ve Hırvat mahallelerini birbirine bağlayan tarihi köprü, Mostarlı cesur atlayıcılar tarafından da atlama platformu olarak kullanılıyor.
Bosna`daki savaşta, Hırvat birliklerinin 8 Kasım 1993`te başlattığı yoğun top atışlarına dayanamayan köprü, bir gün sonra 9 Kasım`da saat 10.16`da yıkılarak sulara gömülmüştü.
Türkiye`nin yanı sıra bazı ülke ve uluslararası kuruluşların destekleriyle aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü, 2004 yılında törenle açıldı.
23 Temmuz 2004`te yeniden hizmete giren Mostar Köprüsü 2005`te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz