Son yılların en popüler uygulamalarından biri de tarayıcı uygulamalar. Bu uygulamalar sayesinde kare kodları okutabiliyor, yazılı içerikleri fotoğraf çeker gibi PDF dosyalara çevirebiliyoruz. Bu uygulama özellikle resmi evraklar söz konusu olduğunda veri ihlallerini daha tehlikeli hale getiriyor.
Örneğin geçtiğimiz yıl bir uluslararası güvenlik firması, yaklaşık 10 yıldır kullanımda olan ve 100 milyondan fazla kez indirilen bir tarama uygulamasının kötü yazılımlar içerdiğini buldu. Yazılımın kullanıcıları rızaları olmadan ücretli aboneliklere kaydettirdiği ortaya çıktı. Ancak tüm uygulamalar bu tehditleri barındırmıyor. Kullanıcıların alacağı birkaç basit önlem riskleri en aza indirebiliyor.
Tarayıcı uygulamaları, internet bağlantısı olmadan çalıştırılabiliyor. Taramaları doğrudan çevrimiçi olarak yüklemiyorsanız ve yalnızca uygulamayı belgeleri taramak için kullanıyorsanız, tarayıcı uygulamanız web tabanlı güvenlik açıklarından etkilenmez.
Bir tarayıcı uygulaması kullanıyor ve dosyaları doğrudan internete yüklüyor olsanız bile, çoğu tarayıcı uygulaması bunu güvenli uçtan uca şifreleme kullanarak yapacaktır.
Bugün hem Android hem de iOS için mevcut olan çoğu tarayıcı uygulaması, müşteri taramalarının görülmeyeceğini veya saklanmayacağını hüküm ve koşullarında açıkça belirtiyor.
Ancak hüküm ve koşullara rağmen pek çok uygulamada bu veri ihalleri yaşanmaya devam ediyor. Bu nedenle kullanıcı ek önlemler almak zorunda kalıyor.
Farklı ülkelerde hem veri güvenliğini hem de gizliliği düzenleyen farklı yasalar ve düzenlemeler olduğundan, yalnızca daha güçlü gizlilik ve veri güvenliği korumalarının yürürlükte olduğu ülkelerde geliştirilen uygulamaları tercih edin.
Bazı tarayıcı uygulamaları reklam gelirine dayanır ve uygulamayı kullanırken size iş ortağı reklamları gösterebilir. Bu üçüncü taraf reklamları, uygulamanın kendi hüküm ve koşullarına tabi değildir ve kendi veri gizliliği ve güvenliği politikalarına sahip olabilir.
Güvenli bir tarayıcı uygulaması kullandığınızdan emin olmanın bir başka kolay yolu, Şartlar ve Koşullar veya gizlilik ilkelerini kontrol etmektir.
Tarayıcı uygulamaları taradığınız şeylerin depolanmasını isteyip istemediğinizi sorabilir. Bu durumda depolama izinleri yok saymak güvenli bir yoldur. Unutmayın, bir ürün bedavaysa satılan sizsiniz.
Google Play ve Apple Store dışındaki uygulama mağazalarındaki uygulamalar doğrulanmamış olma eğilimindedir ve hatta cihazınıza zarar verebilecek veya hassas kişisel verileri açığa çıkarabilecek kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Doğrulanmış yazılımları seçin ve uygulama yorumlarına mutlaka göz atın.
Birçok tarayıcı uygulaması aynı zamanda QR kod tarayıcıları olarak kullanılıyor. Kötü amaçlı kodlar ise tarandıkları anda mobil cihazlara virüs bulaştırabiliyor.
Doğrulanmamış belgeleri veya görüntüleri tararken çok dikkatli olun. Şüpheniz varsa taramaya devam etmeyin.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz