Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman`ın imzasını taşıyan, temeli 17 Şubat 2017`de atılan Taksim Meydanı`ndaki caminin minarelerinden öğle vakti ezan ve sela sesi yükseldi.
Cuma namazı öncesi camide Kur`an-ı Kerim okundu, tekbir ve salavat getirildi.
İlk namaz kılındı
İlk namaz kılındı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk namazı kılmak ve açılışı yapmak üzere Taksim Camii`ne gitti.
Erdoğan’ı cami girişinde, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda protokol üyesi karşıladı.
Erdoğan, cuma namazı öncesinde caminin avlusundan vatandaşları selamladı.
Taksim Meydanı`nın sembollerinden biri olan camide "İslam`ın Yeryüzündeki Mührü Camiler ve Fethi İstanbul" başlıklı hutbeyi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş verdi.
Erbaş, edilen duaların ardından ilk cuma namazını kıldırdı. Ali Erbaş, Fatiha`dan Fetih Suresi`nden ayetler okudu.
Cuma namazına, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AK Parti milletvekilleri de katıldı.
İlk namazı Taksim Camii’nde kılmak isteyen vatandaşlar cami çevresini doldurdu.
Cuma namazı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uygun şekilde maske kullanılarak kılındı.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, namazın ardından dua okudu.
Çevresi bariyerlerle kapatılan ve LED ekranların kurulduğu Taksim Meydanı`nda da vatandaşlar, belediye tarafından dağıtılan kağıttan seccade üzerinde namazlarını eda etti.
Erdoğan namaz çıkışı avluda ve meydanda toplananlara seslendi.
Taksim Camii bizim dünyamızda farklı bir öneme sahiptir
"Taksim Camii bizim dünyamızda farklı bir öneme sahiptir"
İlk cuma namazını eda ettiğimiz Taksim Camimizin İstanbul`umuz, ülkemiz ve Alem-i İslam için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Taksim Camii bizim dünyamızda farklı bir öneme sahiptir. Caminin yerinde mescid bile yok ve maalesef burada cami yapımına müsaade yok. Adeta kümes gibi bir yerde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. İstanbul`umuzun en güzel yerlerinden biri olan Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı`nın kesişim noktasında yer alan camimizin içinden cemaati, minarelerinden ezanı, kubbesinden Kur`an nidaları inşallah kıyamete kadar eksik olmayacaktır.
Taksim Camii, yaklaşık 1,5 asırlık bir mücadelenin ardından İstanbul`umuza kazandırılmıştır
"Taksim Camii, yaklaşık 1,5 asırlık bir mücadelenin ardından İstanbul`umuza kazandırılmıştır"
Dünyada sayılı projeler arasında da yer alan Taksim Camimiz, İstanbul`un sembolleri arasındaki seçkin yerini şimdiden almıştır. Üzerine oturduğu 2,5 dönümlük arsa üzerinde 33 metreyi bulan kubbe yüksekliğine, 65 metreye yakın minare uzunluğuna sahip, açık ve kapalı alanlarında 4 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği camimizin inşasında kullanılan her malzeme titizlikle seçilmiştir. Mihrap, minber ve kürsü ise bizzat caminin banisi Altan Elmas tarafından tasarlanmıştır.
Ayasofya`ya selam, fetihe hediye
"Ayasofya`ya selam, fetihe hediye"
Taksim Camii`ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir`e verilen bir selam, İstanbul`un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum.
Son dönemde Büyük Çamlıca Camii`nin tamamlanması ve Ayasofya`nın yeniden ibadete açılmasının ardından İstanbul`a kazandırdığımız bu üçüncü önemli manevi mirasın, asırlar boyunca şehrimizi bir kandil gibi ışıtacağına inanıyorum.
Taksim Camii, yaklaşık 1,5 asırlık bir mücadelenin ardından İstanbul`umuza kazandırılmıştır.
Barbaros Hayreddin Paşa Camii müjdesi
Barbaros Hayreddin Paşa Camii müjdesi
Hızla bir eserimiz daha yükseliyor. Barbaros Bulvarı üzerinde Barbaros Hayreddin Paşa Camii`ni inşa ediyoruz.
Milletimizin birliğini bozamayanlar camilerimizi hedef aldı
"Milletimizin birliğini bozamayanlar camilerimizi hedef aldı"
Camiler insanların kardeşliğini pekiştirdiği yerlerdir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Milletimizin birliğini bozamayanlar camilerimizi hedef aldı. FETÖ`nün ibadet ve hayır kisvesi altında sergilediği ihanetin benzerlerini farklı görünümler, sıfatlar, bahaneler altında tekrarlamaya çalışanlara asla geçit vermeyeceğiz. Taksim Camii önünden yankılanan sesin, ülkemiz üzerinde hesapları olan emperyalistleri, terör destekçilerini, insanlık düşmanlarını rahatsız ettiğinden şüpheniz olmasın. Milletimizin bin yıldır canı pahasına koruduğu, alın teriyle yükselttiği, gözünden bile sakındığı vatanını parçalamak, devletini zayıflatmak, uhuvvetini bozmak için uğraşanların sonu yine hüsran olacaktır. Bu saldırıların hepsini akamete uğratmayı başardık. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturmaya, şehitlerimizin emaneti olan bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.
Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur
"Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur"
Milletimiz 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur. Ülkemiz istiklalimizin timsali, yeni bir eser daha kazanmıştır. Bu uzun mücadele döneminde camimizin vücut bulmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz