Konya’nın Beyşehir ilçesinde etkili olan kar yağışı sonrası kamyonlarla toplanan karlar Beyşehir Gölü kıyılarına dökülmeye başlandı.
Beyşehir ilçesinde etkili olan kar yağışı sonrası ilçe merkezindeki ana cadde, sokak, meydan ve okul bahçelerinde oluşan kar yığınları, belediye ekipleri tarafından iş makineleriyle toplanarak kamyonlara dolduruldu.
Bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle kıyıları onlarca metre çekilen su seviyesi düşen Beyşehir Gölü kıyılarına dökülmeye başlandı.
Damperli kamyonlarla Termiye Çayı’nın döküldüğü Jandarma Burnu mevkisindeki göl kenarına getirilen karlar, kıyıda kar yığınları oluşturdu.
Beyşehir Gölü`nün kenarına gelen Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, yürütülen çalışmaları inceledi.
Bayındır, gazetecilere, 2020 yılında kurak bir dönem yaşandığını belirtti.
Toroslar, Anamas Dağları ile Dedegöl zirvesindeki kar kalınlığının 1 metreyi hiç geçmediğini bildiren Bayındır, şunları kaydetti: "Toroslar`da kar kalınlığı 1 metreyi geçmediği zaman Beyşehir Gölü`nün su seviyesinin düşeceğini iyi biliyoruz. Şu an Beyşehir merkezde 40-50 santimetre, dağlarda ise 3-4 metreleri bulan kar örtümüz var. Ümit ediyoruz ki; bu sürekli olacak. Beyşehir Belediyesi olarak, kar yağışının ardından sorumluluk alanı olan 67 merkez ve dış mahallede kar mücadelesi yürütüyoruz. Kar yağışının başladığı günden bu güne kadar ana arterler, meydanlar ve ara sokaklar da dahil olmak üzere iyi bir çalışma sergiledik."
Bayındır, belediye olarak topladıkları karları, kamyonlarla Beyşehir Gölü`nün kıyısına bıraktıklarını ifade etti.
Kıyıdaki çekilme 50 metreye düştü
Kıyıdaki çekilme 50 metreye düştü
Göl suyunun seviyesini yükseltebilmek için böyle bir çalışma yaptıklarını aktaran Bayındır, şunları kaydetti: "Bölge olarak yağışlı bir devreye giriyoruz, önümüzdeki hafta da hatta bu gece yağış ihtimali var. Takip ediyoruz, çok mutluyuz. İnşallah bu karlar göle doping olacak, yani bir manada göle jest yapıyoruz. Beyşehir Gölü kıyıdan 300 metre çekilmişti. Şu an 50 metreye kadar düştü kıyıdaki çekilme. İnşallah devam eden kar yağışlarının ardından gölümüz eski seviyesine gelir ümit ediyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz