Büyük Teknoloji (Big Tech)
Büyük Teknoloji (Big Tech)
Big Tech, salgının açık ara en büyük kazananı oldu. Kısıtlamaların dünya genelinde artmasının ardından hem iş hayatı hem de sosyal yaşam online ortama taşındı. Apple, Microsoft, Amazon, Facebook ve Google S&P 500`ün yaklaşık yüzde 22`sini tek başına oluşturdu. Yılın başında, bu beşli endeksin yüzde 17`sinden azını oluşturuyordu.
Yayın hizmetleri
Yayın hizmetleri
Dünya genelinde kısıtlamaların artmasının ardından ilk kapanan yerlerden biri sinema salonları oldu. İnsanlar eğlence için video yayın hizmetlerine daha fazla yöneldi. Amerikalılar, bir yıl öncesine göre ikinci çeyrekte yayın izleme oranını yüzde 75 artırdı.
Netflix, yılın ilk dokuz ayında 28 milyon abone ekleyerek büyük bir kazanan oldu. Disney + sadece bir yılda 86,8 milyon abone kazandı.
Telimat hizmetleri
Telimat hizmetleri
İnsanlar koronavirüs nedeniyle evlerinde kalırken, restoran dağıtım şirketleri 2020`de önemli işletmeler haline geldi. Uber Eats teslimat hizmeti üçüncü çeyrekte, özel araç paylaşımı işinden daha fazla para kazandırdı. ABD merkezli Grubhub ve Doordash gibi şirketlerin hisseleri yüzde 80`den fazla arttı.
ABD merkezli Grubhub ve Doordash gibi şirketlerin hisseleri yüzde 80`den fazla arttı.
Ev antrenmanları
Ev antrenmanları
2020 yılında fitness antrenmanları büyük oranda spor salonundan evlere kaydı. Fitness bisikleti üreticisi Peloton, yüksek teknolojiye sahip bisikletler ve koşu bantlarından elde edilen gelirin bir önceki yıla göre ikiye katlandığını 1,9 milyar dolara çıktını açıkladı.
Evcil hayvan mazlemeleri
Evcil hayvan mazlemeleri
Pandemi sırasında daha fazla kişi evcil hayvan sahibi oldu. 2020 yılında ABD`de 2019`da evcil hayvan malzemeleri için harcanan bütçe, 25 milyar doların üzerindeyken 2020`de 30 milyar doları geçti. 2022 yılında kadar bu artışın 35 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz