Yeşilova ilçesinde `Türkiye`nin Maldivleri` olarak bilinen Salda Gölü`ne ilgi, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA) Mars`taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından daha da arttı.
Bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla son birkaç yıldır Türkiye`nin en önemli cazibe merkezleri arasında yer alan ve geçen yıl pandemiye rağmen 1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Salda Gölü`nün `dünya doğal mirası` sayılması için UNESCO`ya başvuruda bulunuldu.
Salda Gölü Koruma Derneği tarafından yapılan başvuruda Salda`nın korunması gerektiğine vurgu yapılarak, gölün ekolojik ve bilimsel açılardan önemli olduğuna işaret edildi.
UNESCO`ya gönderilen dilekçede NASA ve bilim insanlarının Salda`ya verdiği önem, Mars`taki Jezero Krateri`ne benzerliğe de yer verilirken, göldeki tek hücreli canlı oluşumunun halen devam ettiğine vurgu yapıldı.
Göldeki ekolojik zenginliğin yanı sıra 2013`te yapılan çalışma sonucu belirlenen 301 sucul ve karasal bitki türünden 2`sinin endemik olduğu, ayrıca bölgedeki 110 kuş türünden 75`inin de Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altında olduğu belirtildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz