Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, tüm vatandaşların Ramazan Bayramı süresince koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere uygun hareket etmesi, kendilerini ve sevdiklerini koruması gerektiği öncelikli olarak ifade edildi.
Ramazan dolayısıyla beslenme düzenindeki değişikliklerin, bayram ve sonrasında dikkat edilmezse öğün sayısının artmasına ve bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceği, ramazanın sonlanmasıyla tüketilecek yiyeceklerin miktarının aniden artırılmaması gerektiğine değinildi.
Ramazan sonrası beslenme düzenine ara öğünlerde taze meyve, ceviz, badem, fındık ya da az şekerli komposto, ayran, kefir gibi içeceklerin eklenmesi tavsiye edildi.
Bayramın ilk kahvaltısı için öneriler
Bayramın ilk kahvaltısı için öneriler
Bayram sabahı hafif bir kahvaltıyla güne başlanması gerektiği tavsiyeler arasında yer aldı.
Hafif bir kahvaltı için, "Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler tüketilmemelidir. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber gibi çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az tuzlu peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis gibi yağlı besinlerden, börek ve hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Tam tahıl ekmeklerinin tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutacağından ve tokluk hissi vereceğinden önemlidir." önerisinde bulunuldu.
Ramazan ayının bitmesiyle tüketilecek yiyeceklerin miktarının aniden artırılmamasına özen gösterilmesi gerektiğine değinilen açıklamada, sahur yemeklerinin ramazan sonrası gece yeme alışkanlığına dönüştürülmemesi gerektiği vurgulandı.
Bayramda şeker tüketimine dikkat
Bayramda şeker tüketimine dikkat
Açıklamada, besinlerin iyi çiğnenmesi, yemeklerin hızlı yenmemesi gerektiği de paylaşılarak, şeker tüketiminin artmaması için önerilere yer verildi.
"Ramazan Bayramı süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için şeker ve şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmelidir. Hamurlu, şerbetli tatlılar yerine küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya az miktarda kuru meyveler, şerbetler yerine şekersiz veya az şekerli komposto veya hoşaf suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler tercih edilebilir.”
Lif içeriği yüksek besin tüketimi
Lif içeriği yüksek besin tüketimi
​Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif (posa) içeriği yüksek sebze, meyve ve kuru baklagiller tüketilmesine dikkat çekilen açıklamada, lif içeriği yüksek besinlerin aynı zamanda kan şekerinin hızla yükselmesini de engelleyeceği bilgisi verildi.
​Diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olanların uyguladıkları diyete bayram süresince de özen göstermesi gerektiği uyarısı yapıldı.
Günde en az 2-2,5 litre su uyarısı
Günde en az 2-2,5 litre su uyarısı
Sıvı ihtiyacının karşılanması için günde en az 2-2,5 litre sıvı alınması; su, ayran, az şekerli limonata, az şekerli komposto veya hoşaf gibi sıvı gıdaların gün içinde tüketilmesi tavsiye edildi. Açıklamada; çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin fazla miktarda tüketilmemesi gerektiği vurgulandı.
Fiziksel aktivite önerisi
Fiziksel aktivite önerisi
Bütün bu beslenme önerilerinin yanı sıra ​ramazan boyunca enerji harcamamak için azaltılan fiziksel aktivitenin bu dönemin sonlanmasıyla artırılması, evde kalındığı süre içerisinde de fiziksel aktivite uygulamalarının yapılmasının önemine dikkat çekildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz