Portakal üretiminde Antalya ve Adana`dan sonra üçüncü sırada bulunan Mersin`de, tarım işçileri sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere geliyor.
İşçiler tarafından toplanan portakallar, kasalara yerleştirilerek yurt içi ve dışına gönderilmek üzere kamyonlarla turunçgil tesislerine getiriliyor.
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan Vekili Kemal Kaçmaz, turunçgil ihracatında önemli paya sahip portakalda hasadın devam ettiğini söyledi.
Türkiye`de başta Navelina, Washington, Fukomato ve Thomson Navel olmak üzere birçok portakal çeşidinin yetiştirildiğini aktaran Kaçmaz, bu yıl portakal üretiminin verimli geçtiğini vurguladı.
``Yüzde 30 artış bekliyoruz``
``Yüzde 30 artış bekliyoruz``
Kaçmaz, üretim ve verimdeki artışın sektör temsilcilerini sevindirdiğini anlatarak, şunları söyledi: "Portakal rekoltesinde 2021-2022 sezonunda bir önceki yıla göre yüzde 30`luk artış bekliyoruz. Bu da 1 milyon 743 bin tona denk geliyor. Üretimdeki bu artış ihracata da yansıyacaktır. Geçen sene yaşanan sıcak havalardan dolayı portakal rekoltesinde düşüş yaşanmıştı. Bu yıl sezon iyi gidiyor. İklimsel şartlarda bir sıkıntı yok. Türkiye`de üretilen portakal en çok Rusya, Irak, Ukrayna, Özbekistan ve Birleşik Arap Emirlikleri`nden talep görüyor. Portakaldaki bu seneki verim ihracatımıza önemli katkı sağlayacaktır."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz