Dünyaca ünlü beyaz travertenleriyle 2019`da 2 milyon 580 bin 245 kişiyi ağırlayan Pamukkale, tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geçen seneyi 625 bin 120 ziyaretçiyle kapattı.
Kademeli normalleşmeyle ziyaretçi sayısı artmaya başlayan ören yerini, bu yılın ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 artışla 250 bin 158 kişi gezdi.
Travertenleri, şifalı termal suyu ve antik kentiyle yılın her mevsimi ilgi gören Pamukkale`ye gelen yerli ve yabancı turist sayısı, temmuzda ilk 6 ayın toplam rakamını geçerek 258 bin 305`e çıktı.
Pamukkale`de, ağustosta da günlük ortalama ziyaretçi sayısının 10 bine yakın seyrettiği, bu ay da 250 binin geçilmesi halinde yıllık ziyaretçi rakamının 1 milyonu aşabileceği belirtildi.
Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, salgından dolayı evlerine kapanan insanların normalleşmeyle birlikte tatile çıktıklarını belirtti.
İlk 6 aydaki misafirden fazlasını temmuzda ağırladık
"İlk 6 aydaki misafirden fazlasını temmuzda ağırladık"
Yaz mevsiminin de etkisiyle tatil yörelerinde yoğunluk yaşandığına dikkati çeken Şen, şöyle konuştu: "Genellikle sahil yörelerinin tercih edildiği bu mevsimde UNESCO`nun hem kültürel hem de doğal yönden Dünya Mirası Listesi`nde olan Pamukkale de ziyaretçi akınına uğradı. Kısıtlamanın kalkmasından sonraki dönemde ziyaretçi sayısı artan Pamukkale`de bu yılın ilk 6 ayındaki misafirden fazlasını temmuz ayında ağırladık. Bu artışta yerli turistin yanında Avrupa`dan gelen gurbetçi vatandaşların ziyaretleri de etkili oldu. Temmuz ayı ile birlikte geçen yılın toplam ziyaretçi sayısını geride bıraktık. Tüm dünyanın tedbirlere uyarak Kovid-19 salgınından kurtulmasını ve eski günlere dönülmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Pamukkale`nin ziyaretçi sayısının yıl sonunda 1 milyonun üzerinde olacağını tahmin ediyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz