İsviçre
İsviçre
COVID-19`un Omicron varyantının görüldüğü İsviçre`de yeni kısıtlamalar getirildi. Buna göre, ülkeye giriş yapacak olan aşılı veya aşısız herkes giriş formunu doldurmak ve test yaptırmak zorunda. Aşılı ve aşısız herkes İsviçre’ye giriş yaptıktan sonraki 4`üncü günden 7`nci güne kadar yeniden bir test yaptırarak bağlı bulundukları kanton yetkililerine test sonucunu bildirmek zorunda.
Güney Kore
Güney Kore
Güney Kore’de COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle kısıtlamalar artırıldı. Vakalardaki artış nedeniyle 4`ten fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklandı. Kafe ve restoranlar saat 21.00`de kapanacak, yeni uygulamalar 2 Ocak 2022`ye kadar geçerli olacak.
İsrail
İsrail
İsrail, ülkedeki toplam Omicron vakalarının sayısı 175`e ulaştığı için ABD, Kanada ve Almanya da dahil olmak üzere on yeni ülkeyle seyahat yasağını genişletti. İsrail kabinesi, "kırmızı ülkeler" listesini ABD, Kanada, İtalya, Almanya, Belçika, Macaristan, Fas, Portekiz, Türkiye ve İsviçre`yi içerecek şekilde genişletti. Yasak, salı gece yarısı yürürlüğe girecek.
Almanya
Almanya
Almanya Omicron varyantını hatırlatıcı aşıyla önlemeye çalışıyor. Ülkede yıl sonuna kadar 30 milyon hatırlatma aşısının yapılması hedefleniyor. Hatırlatıcı dozu teşvik etmek için birçok eyalette 3`üncü doz aşı olanlarda COVID-19 negatif test sonucu istenmiyor. Vakalar arttığında eyaletlerin daha sert tedbirleri alma imkânı bulunuyor.
Almanya
Almanya
Almanya`da bu hafta 5-11 yaş arası çocuklara yönelik kampanya da başladı. Almanya Daimi Aşı Komisyonu, bir hastalığı olan çocukların aşılanmasını tavsiye ediyor.
Kanada
Kanada
Kanada`da, COVID-19 ile mücadelede hafifletilen önlemlerin bazıları, Omicron ve diğer varyantların etkili olmasıyla yeniden uygulamaya konuldu. 21 Aralık itibarıyla tüm yolculuklar için varış öncesi PCR testi şartı tekrar yürürlükte olacak. Kanada, Omicron varyantının baş göstermesinin ardından Güney Afrika, Mozambik, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Eswatini, Namibya, Nijerya, Malavi ve Mısır`dan uçuşları yasaklamıştı.
İngiltere
İngiltere
İngiltere’de Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ederken, günlük vaka sayısı 15 bine yaklaştı. Başkent Londra’nın Belediye Başkanı Sadiq Khan, vaka sayılarındaki artışın ardından başkentte olağanüstü durum ilan etti.
İngiltere
İngiltere
İngiltere`de parlamento ise ülke genelinde aşı pasaportu dahil bir dizi kısıtlamayı hayata geçirdi. Tiyatro ve sinema salonları gibi çoğu kapalı mekanda maske takılması ve gece kulüpleri gibi mekanlara girişlerde aşı veya test durumunu içeren belge gösterilmesi zorunlu oldu.
İngiltere
İngiltere
Aşı pasaportu, 500`den fazla kişinin bulunduğu kapalı mekanlar, 4 binden fazla kişinin bulunduğu açık alanlar ve 10 binden fazla kişinin bulunduğu herhangi bir mekan için uygulanacak. En az 2 doz aşı olanlar veya negatif test sonucu gösterebilenler bu yerlere girebilecek.
Fransa
Fransa
Son varyant nedeniyle İngiltere`den ziyaretleri sınırlayan Fransa, Cuma gecesi itibariyle İngiltere`den yapılacak iş ve turizm ziyaretlerine de kapıları kapattı.
Fransa
Fransa
Fransa`da 5-11 yaş grubunda sağlık açısından "riskli" olarak değerlendirilen çocuklar COVID-19`a karşı aşılanabilecek.
Fransa
Fransa
Ülkede Omicron önlemleri kapsamında tüm resmi yeni yıl kutlamalarını da, toplu etkinlikleri önlemek adına iptal edildi. Ülkede gece kulüpleri 10 Aralık`ta 1 aylığına kapatılmıştı.
İtalya
İtalya
Son haftalarda vakaların artış eğilimi gösterdiği İtalya’da hükümet, dün çıkardığı kanun hükmünde kararnameyle salgınla mücadele kapsamında yürürlükteki OHAL’i 31 Mart 2022`ye kadar uzattı.
İtalya
İtalya
AB`den gelecek COVID-19 aşısı yaptırmış kişilere İtalya`ya yolcuklarından önce "negatif" test sonucu gösterme zorunluluğu getirildi. Yine Avrupa’dan gelecek ancak hiç aşı yaptırmamış olanlar ise "negatif" sonuçlu test zorunluluğuna ek olarak; İtalya`ya girdiği günden itibaren 5 gün karantinada kalacak.
İspanya
İspanya
İspanya`da özerk yönetimlerin her birinde COVID-19 önlemleri ayrı uygulansa da ekonomik gerekçelerle önlemler çok sınırlı tutuluyor.
İspanya
İspanya
Bazı özerk yönetimler, restoran ve bar gibi yerlerde aşı sertifikası gösterme zorunluluğu getirip, kalabalık ortamlarda yüzde 70`e kadar doluluk izni veriyor. Geleneksel olarak şirketlerin çalışanlarına verdiği Noel yemekleri ise bu kurumların inisiyatifleriyle iptal ediliyor. Noel ve yılbaşı tatilleri öncesinde özellikle büyük kentlerde alışveriş merkezlerinde ve restoranlarda yoğunluk gözlenirken, henüz hiçbir kısıtlamanın getirilmemesi dikkati çekiyor.
İspanya
İspanya
İspanya`da 12 yaş üstü nüfusun yüzde 90`ında ikinci doz aşılama tamamlanırken, bu haftadan itibaren 5-11 yaş grubuna da aşılama başlatılıp, 40 yaşa kadar olanların 3. doz aşılarının da başlayacağı duyuruldu.
İrlanda
İrlanda
İrlanda’da yarından itibaren, pub, restoran ve sinema gibi mekanlar akşam saat 8 itibariyle kapanmak zorunda olacak.
Avusturya
Avusturya
Avusturya Omicron varyantının yayılmasını önlemek için daha katı kurallar uyguluyor. 12 yaş altı çocuklar, gebelik ve sağlık sorunları nedeniyle aşı yaptıramayanların dışında ülkeye seyahat eden kişiler aşı ya da hastalığı geçirdiklerine dair belge ibraz etmesi gerekiyor, aksi takdirde karantinaya tabi tutulacaklar.
Avusturya
Avusturya
Ülke genelinde aşı yaptırmayanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması sürerken Avusturya Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, Noel ve yılbaşı tatillerinde bu kısıtlamanın aşısızlar için kaldırılacağını açıkladı.
Belçika
Belçika
14 Aralık itibarıyla günlük vakaların yüzde 3`ünün Omicron kaynaklı olduğu belirtiliyor. Bu da günlük 13 binin üzerinde vaka içinde 400 omicron vakasına tekabül ediyor. Sağlık yetkilileri, Omicron`un ocak sonuna doğru deltayı geçerek ülkedeki baskın varyant olacağını tahmin ediyor. Yeni varyantın tespit edilmesinden sonra ülkede ilave önlem alınmadı. Sonbaharın gelmesiyle artan vakalara karşı kasım ayında sıkılaştırılan tedbirlere yenileri eklenmedi.
Bulgaristan
Bulgaristan
Omicron vakası tespit edilmedi. Ülkenin yeni koalisyon hükümetinin Başbakanı Kiril Petkov, salgınında yeni dalgaya karşı ekonomiyi kapatmak zorunda kalmamak için aşılama kampanyasının ön planda olacağını vurguladı.
Hollanda
Hollanda
Omicron varyantı vakaları, Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitiüsü`ne göre her 2-3 günde bir ikiye katlanıyor. Hükümet, hızla yayılan varyant nedeniyle 14 Ocak 2022 tarihine kadar tam kapanma kararı aldı.
Hollanda
Hollanda
22 Aralık itibariyle AB ve Schengen bölgesi dışından Hollanda`ya seyahat edecek 12 yaşından büyük tüm yolcular, negatif test sonucunu ibraz etmek zorunda olacak. Aşı pasaportuna sahip yolcular da Shengen bölgesi dışından Hollanda`ya seyahat edebilmek için uçuştan 48 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu veya 24 saat önce yapılmış negatif antijen test sonucu sunacak. İngiltere`nin de içinde bulunduğu çok yüksek riskli ülkelerden Hollanda`ya gelen yolcular için 10 günlük zorunlu karantina uygulanacak.
Hollanda
Hollanda
Zorunlu ihtiyaçların temin edildiği mağazalarda maske ve 5 metrekareye en fazla bir müşteri zorunluluğu uygulanacak. Karantina süresince yiyecek içecek ve eğlence sektörü kapatılacak. Restoran ve kafeler sadece al götür ya de evlere servis hizmeti verecek.
Hollanda
Hollanda
Her türlü etkinliğin yasak olacağı ülkede, Noel pazarları da kaldırılacak. Haftalık pazarların kurulmasına ise, izin verilecek. Profesyonel spor karşılaşmaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Cenaze törenlerine katılım, en fazla 100 kişi ile sınırlı olacak.
Danimarka
Danimarka
Danimarka, hızla yayılan COVID-19 vakalarını önlemek amacıyla kamuya açık alanların kapatılması için yeni adım attı. Yeni önlemlerle, sinemalar, eğlence parkları ve tiyatrolar ile diğer kültür ve aktivite tesisleri kapalı olacak. Dini ve spor etkinliklerinin lokalleri de kapalı olacak.
Danimarka
Danimarka
Eğlence yerleri 23.00-05.00 saatleri arasında kapalı olacak. Saat 22.00`den sonra, 05.00`e kadar içki servisi yapılmayacak. Müşteri ile teması olan çalışanlar için yüz maskesi kullanımı şart olacak. Eğlence yerlerinde oturanlar için iki metrekare ve ayakta kalan her müşteri için de dört metrekare gerekli olacak. Benzer durum kiliseler için de gerekli olacak. Ticaret fuarları, konferanslar, konferans salonları, eğlence parkları, luna park, yüzme ve oyun alanları, kumarhaneler ve oyun salonları kapalı olacak.
Norveç
Norveç
Ülkede restoran ve barlarda alkol servisi yapılması yasaklanırken halkın evden çalışması çağrısı yapıldı.
Belçika
Belçika
Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, 5-11 yaş aralığındaki COVID-19`a karşı aşılama sürecinin başlayacağını duyurdu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz