HUPALUPAEXPO tarafından Metropol İstanbul içinde 2 bin 300 m2 büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Sergisi`nin açılışı yapıldı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA) uzay görevlerine tanıklık etmiş gerçek boyuttaki eserlerin de içinde bulunduğu 200`ün üzerinde parçanın yer aldığı sergi, uzaya, gezegenlere, Ay`a, astronot ve kozmonotlara ait ne varsa görmek, dokunmak, izlemek isteyen ziyaretçilere gerçek bir deneyim sunuyor.
NASA`nın 50 yıllık uzay çalışmalarını ve deneyimlerini yansıttığı Uzay Sergisi, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkânı sunarken, ziyaretçilerini evrenin gizemine ışık tutan bir yolculuğa çıkarıyor.
Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay Taşı`nın da bulunduğu sergide, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri ve Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli de sergideki parçalar arasında.
Uzaya giden astronotlar tarafından bizzat giyilen kıyafetlerinde yer aldığı sergide, astronot menüleri ve görevlerde kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Uluslararası Uzay İstasyonu`nun (ISS) modelleri en çok ilgi çeken parçalar arasında.
4 yılda 12 ülkede milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildi
"4 yılda 12 ülkede milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildi"
Sergide, Elon Musk`ın sahibi olduğu Space X tarafından geliştirilen Starship`in prototip modeli de bulunuyor. Space X, Eylül ayında Dragon kapsülüyle ilk sivil yolculu uzay uçuşunu yapmıştı.
Rehberli turlar ile VR ve simülasyon teknolojileriyle ziyaretçilerin uzay maceralarına interaktif şekilde dahil olmasına imkan sağlayan sergi, atölye çalışmalarıyla da her yaştan meraklısına heyecan ve eğlence dolu uzay deneyimi vadediyor.
Programda konuşan HUPALUPA İcra Kurulu Üyesi Merve Timurlenk Şengül, "Bu heyecan verici sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 4 yıl içinde 12 ülkede 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen NASA Uzay Sergisi`nde uzaydan gelen özel parçalar ve oradaki yaşamı deneyimlemeyi sağlayan onlarca üst düzey teknolojiye sahip uzay enstrümanı yer alıyor. Serginin her yaştan meraklısına gerçek bir uzay deneyimi yaşatacağını umuyoruz" dedi.
Şengül, HUPALUPA`nın her yaştan misafiri, yeni nesil eğlence anlayışıyla buluşturan Türkiye`nin en kapsamlı aile eğlence merkezi olduğunu söyleyerek, "HUPALUPAEXPO`yu uluslararası ölçekte projeleri ülkemizde buluşturan yeni oluşumumuz olarak tanımlayabilirim. Bugün HUPALUPAEXPO`nun en yeni projesi olan son 4 yılda 12 ülkede milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen NASA Uzay Sergisi`nin açılışının heyecanını yaşıyoruz. Uzayın bilinmeyen yüzüne ışık tutan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı hepimizin bildiği adıyla NASA bu muhteşem sergiyle bizleri uzayda macera dolu bir yolculuğa çıkartıyor” diyor.
Sorgulayabilen ve araştırabilen gençlere ihtiyacımız var
"Sorgulayabilen ve araştırabilen gençlere ihtiyacımız var"
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özener, Vakfın serginin ana destekçilerinden biri olduğunu anlattı: "Çocuklarımızı, bundan 10 yıl sonrasında bile hangi mesleklerde çalışacağını bilmediğimiz bir geleceğe hazırlıyoruz. 2030`da Mars`ta kolonileşmeye başlanmasının artık bir hayal olmaktan çıkan haberlerini sıklıkla duyuyoruz. Bu planlarda bizim yetiştireceğimiz çocukların da yer almasını sağlamak için önce onlarla birlikte hayal kuruyor, bu hayalleri gerçekleştirmek için bugünden geleceğin teknolojisine ayak uyduracak, soran-sorgulayan, araştıran ve bilimsel düşünceyi benimseyen bireyler yetiştiriyoruz.”
Kolejin eğitim anlayışına da değinen Özener, sözlerini sürdürdü: "İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji her zaman bilimin gösterdiği yolda ilerlemeyi bir görev addetti. Küçük yaşlardan itibaren öğrencilerine bu anlayışı aşılayacak bir eğitim vermeye de devam edecektir. Okulumuz, bilimin yalnızca fizik, kimya, biyoloji gibi temel dallarını değil, yazılım, yapay zeka, sanal gerçeklik ve uzay gibi günümüzde çok önemli hale gelmiş alanlarını da her zaman hem öğrenciler hem de yetişkinler ile buluşturmayı önemsemektedir.”
Uzayda Minecraft dünyası
Uzayda Minecraft dünyası
Doğa Space Shuttle alanı ile ilgili bilgi veren İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Kodlama ve Robotik Bölüm Başkanı Muammer Özkan, etkinlik alanında Minecraft dünyasıyla düzenlenmiş uluslararası uzay istasyonunun olduğunu ve bunun içerisinde dolaşılabildiğini söyledi.
Mars yüzeyinde farklı görevler tanımlanan bir Mars kampüsü olduğunu vurgulayan Özkan, kampüs için gerekli olan materyalleri Mars yüzeyinden toplayarak ziyaretçilere simüle bir dünya sunduklarını anlattı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz