Elazığ`da doğal olarak yetişen menengiç ağaçlarını Gaziantep`ten getirdikleri aşılarla fıstık ağacına dönüştüren üreticilerin yetiştirdiği fıstıklar, kalitesiyle ihracatçı firmalardan talep görüyor.
Kentin eski yerleşim yeri Harput ve çevre köylerindeki birkaç üretici yaklaşık 25 yıl önce arazilerinde doğal olarak yetişen menengiç ağaçlarını aşılamak suretiyle fıstık ağacına dönüştürdü.
Dönüştürülen ağaçların 3 yıl içerisinde ürün vermeye başlaması üzerine ilerleyen süreçte Gaziantep`ten getirdikleri uzman ekipler ile yaklaşık 5 bin menengiç ağacını fıstığa dönüştüren üreticiler, verimde ve rekoltede artış sağladı.
Hasat edilen yaklaşık 5 ton fıstık, parlak yeşil rengi, aroması ve iriliğinden dolayı ihracatçı firmalardan talep görüyor.
İhracatçı firma yetkilisi Mehmet Çelik, fıstık yetiştiriciliği açısından elverişli bir iklim ve toprak yapısına sahip olmasına rağmen sadece 4-5 üreticinin ekonomik anlamda fıstık yetiştiriciliği yapmasının Elazığ için büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.
Kentte fıstık yetiştiriciliğinin daha da gelişeceğine inandığını aktaran Çelik, şöyle konuştu:
Kentte fıstık yetiştiriciliğinin daha da gelişeceğine inandığını aktaran Çelik, şöyle konuştu:
"Elazığ`da işçi ekibimiz var, onlarla ürünleri topluyoruz, Gaziantep`teki işletmemize gönderiyoruz. Önce kavlatarak kabuğunu ayırıyoruz sonra da kavurup vakumlayıp yurt dışına gönderiyoruz. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika`ya gönderiyoruz, gayet beğenilen bir ürün. Elazığ iklim olarak fıstığa elverişli bir bölge, temennimiz buradaki rekoltenin artması, insanlarımızın fıstık yetiştirmeye bu bölgede rağbet göstermesi."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz