Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu.
Yer altı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke`nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor.
Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, 2000`li yılların başından itibaren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu kurudu.
Tarım danışmanlığı yapan Süleyman Soran, Meke Gölü`nün görkemli günlerini, binlerce kuşun yaşadığı dönemi hatırlayınca çok üzgün olduğunu belirterek, "Bu konuda gerçekten üzgünüz. Yer altı sularının çekilmesi ile tarım da artık büyük sıkıntıda. Tarım biterse hayat da biter. Yer altı sularımızda yüksek oranda çekilme var. Meke Gölü’nün görkemli günlerini, buraya gelen kuşları hatırlayıp, bu günlerle karşılaştırdığımızda doğanın felaketi olarak görüyoruz. Meke Gölü özelliğini kaybetti bu çok acı bir durum. Güzelliklerimiz bir bir kayboluyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz